Connect with us

EKONOMİ

Açlık Sınırı Emeklileri Aşıyor! Kök Maaş Sorununa Çözüm Gelecek Mi?

Milyonlarca emeklinin dikkatle beklediği Temmuz ayı maaş zammı, kök aylığı sorunuyla gündeme geliyor.

Yayınlanma tarihi:

Milyonlarca emeklinin dikkatle beklediği Temmuz ayı maaş zammı, kök aylığı sorunuyla gündeme geliyor. Kök aylığı sistemi, emekliler arasında farklı maaşlar alınmasına sebep oluyor ve en düşük maaşın 16 bin TL’nin altında olması birçok emekliyi endişelendiriyor.

1978’den beri uygulanan gösterge-katsayı sistemi, 1999’da terk edilerek TÜFE sistemli emekli aylığı hesaplamasına geçildi. Ancak bu sistem, emekliler arasında farklı maaş skalaları oluşturdu.

Özellikle en düşük emekli maaşının 10 bin TL’nin altında kalması, emeklilerin enflasyon karşısında zorlanmasına sebep oluyor. Bu durumda pek çok emekli, kök maaş sorunu için hükümete çağrıda bulunuyor. Ancak kök maaş sisteminde bir düzenleme gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Ünlü ekonomist Yalçın Karatepe, kök aylığı sistemindeki soruna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Temmuz ayında bir zam yapılacak. Ancak Ocak ayında emekli aylığının kök aylığı 8 bin TL olduğu için yüzde 15 artış yapılacak. Bu da 1200 TL olacak. Kök aylığınız 9 bin 200 liraya çıkacaktı. Ama 10 bin TL’lik miktar değişmediği için siz hala 10 bin TL alacaksınız. Bu nedenle bir yasal düzenleme yapılması gerekir.”

Emeklilerin gelirlerine göre hesaplanan net miktarı gösteren kök maaş, emekli maaşının ham hali olarak biliniyor. Ancak kök maaşa bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına dair iktidar tarafından net bir adım atılmadığı görülüyor. Açlık sınırının tavan yaptığı bir dönemde, emeklilerin kök maaş sorununun gündemden düşmeyeceği bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla