Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

65 yaş, dul ve yetim aylıklarında artışlar açıklandı! İşte detaylar

Sosyal destek ödemelerindeki zamların ne olacağına dair merak son buldu.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Sosyal destek ödemelerindeki zamların ne olacağına dair merak son buldu. Dul ve yetim, evde bakım, 65 yaş aylığı ve engelli maaşlarının zammı netlik kazandı.

Artan enflasyon ve gıda fiyatlarıyla birlikte, Temmuz ayındaki zam haberleri milyonlarca emekli ve çalışanı umutlandırdı. Temmuz ayında emekli ve memur maaşları ile devletin sosyal yardımlarına zam yapılacak.

Ancak, tüm bu zamlara rağmen, asgari ücrete bu yıl ara zam yapılmayacağı kesinleşti.

65 YAŞ, DUL VE YETİM AYLIKLARI, ENGELLİ VE EVDE BAKIM MAAŞLARI

2024 yılı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) zammıyla birlikte, 65 yaş aylığı, dul ve yetim aylığı, engelli evde bakım maaşı gibi sosyal yardımlarda önemli artışlar yaşanacak. Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş ve üstü vatandaşların aylıkları, beklenen yüzde 20,02’lik artışla 3.504 TL’den 4.206 TL’ye çıkacak.

Aylığı alabilmek için kişi başına düşen hane geliri, asgari ücret zammı yapılmadığı sürece, 5.667 TL seviyesinde kalacak. Yaşlılar ve engelliler için sağlanan evde bakım yardımı ise tahmini yüzde 20,02’lik bir artışla 7.608 TL’den 9.132 TL’ye yükselecek.

Bu yardımların devam edebilmesi için, hane içi kişi başı gelirin mevcut asgari ücret olan 11.334 TL 75 kuruş seviyesinde olması gerekiyor.

Engellilik oranı yüzde 40 ile 69 arasında olan bireylerin ödemeleri, yüzde 20,02’lik bir artışla 2.797 TL’den 3.358 TL’ye yükselecek. Engellilik oranı yüzde 70 ve üzeri olan bireylerin ödemeleri ise 4.196 TL’den 5.036 TL’ye çıkacak.

Bu artışlardan faydalanabilmek için hane içi kişi başı gelirin 5.667 TL’nin altında olması gerekiyor. Zamların kesinleşebilmesi için Temmuz ayının beklenmesi gerekecek.

Temmuz ayının ilk haftasında TÜİK resmi enflasyon verisini açıklayacak. Açıklanan aylık TÜFE oranına göre, yılın ilk 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve bu oran üzerinden memur ve emekli maaşları ile sosyal yardım ödemeleri düzenlenecek.

Zamlı maaşlar Temmuz veya Ağustos ayı içinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir