Connect with us

EKONOMİ

SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarındaki kötü sürprizi ‘geçmiş olsun’ diyerek açıkladı! Kimse bunu beklemiyordu

SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarındaki kötü sürprizi açıkladı.

Yayınlanma tarihi:

SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarındaki kötü sürprizi açıkladı. Ocak ayında milyonlarca emeklinin maaşına yapılan yüzde 49,25’lik zammın, 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alanları etkilememesi, en düşük emekli aylığının 10 bin TL’de kalmasına sebep oldu. Ancak bu durum, emeklilerin geçimini zorlaştırdı; çünkü emekli maaşları, 18 bin TL olan açlık sınırının oldukça altında kaldı. Temmuz ayındaki maaş zammı ise umut kaynağı olarak görülse de, beklenen düzeyde olmayacak gibi görünüyor.

Emekliler, maaşlarının düşük olmasının temel nedenini 2008’de yapılan aylık bağlama oranının düşürülmesine bağlıyor. Bu oran, emekli maaşlarının hesaplanmasında kullanılan bir katsayıdır ve emekli olunan tarihe, prim gün sayısına ve prim ödenen dönemin ücretlerine bağlı olarak değişir.

2008’deki reform, bu katsayının düşürülmesine neden oldu ve sonuç olarak emekli maaşlarının düşük olmasına yol açtı. SGK Uzmanı Ali Tezel ise bu konuda çarpıcı bir açıklama yaptı. Tezel’e göre, 2008’deki reform yapılmamış olsaydı, en düşük SSK emekli maaşı 26 bin TL olacaktı. Ancak reform, emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz etkiledi ve gelecekte durumun daha da kötüleşeceğini öngörüyor.

Tezel’in ifadesine göre, bu sorunu dönemin bakanı Efkan Ala’ya ilettiğinde, Ala’nın yanıtı “Biz bunu yapmak zorundaymışız, sonra düzeltecekmişiz” şeklindeydi. Tezel, defalarca uyarıda bulunmasına rağmen reformun devam etmesinin, emeklileri daha da zor duruma düşürdüğünü ifade etti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla