Connect with us

EKONOMİ

Haziran Ayında Emeklilere Müjde: 26.333 TL Ödeme Hesaplara 15 Günde Yatırılacak!

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bayram öncesinde haziran ödemesi belirlendi ve toplamda 26.333 TL ödeme gerçekleşecek.

Yayınlanma tarihi:

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bayram öncesinde haziran ödemesi belirlendi ve toplamda 26.333 TL ödeme gerçekleşecek.

Bayram öncesinde emeklilerin beklentileri artıyor. Geçim sıkıntısı çeken emekliler, haziranda ne kadar ödeme alacaklarını merak ediyor.

Emeklilerin maaşlarının yanı sıra alacakları ikramiyeler de belli oldu. Promosyonlar, ikramiyeler, maaşlar ve ödeme kayıpları dahil edilerek emeklilerin 4 ödemeyi aynı anda alması mümkün olacak. Peki, hangi emekli ne kadar ödeme alacak?

Emeklileri sevindirecek bir haber geldi. Ödemelerin 15 gün içinde hesaplara yatırılacağı kesinleşti. Kurban Bayramı’nın 16-19 Haziran’a denk gelmesi nedeniyle ikramiyelerin ayın 15’ine kadar yapılacağı belirtildi. Ancak tam tarihin resmi bir açıklamayla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından önümüzdeki birkaç gün içinde duyurulması bekleniyor.

Bu haberi duyan emekliler veya emeklilik başvurusunda bulunanlar büyük sevinç yaşıyor. Emeklilik başvurularını yapmayanlar içinse son birkaç gün kaldı.

Haziran ayında ikramiye de dahil olmak üzere yüksek bir emekli ödemesi almak isteyen EYT’li emeklilerin, mayıs ayı içinde başvuruda bulunmaları gerekiyor. Çünkü yasaya göre ikramiyeden yararlanmak için bayramın içinde bulunulan ayda emeklilik aylığının bağlanmış olması gerekiyor.

Geç kalanlar ve 1 Haziran tarihinde başvuru yapanlar bu yıl ikramiye alamayacak. Ancak bu kişiler, gelecek yıl ikramiye almaya başlayabilecekler.

Kim Ne Kadar Ödeme Alacak?

Emekliler, bayram ikramiyelerini 3.000 TL olarak alacaklar. Dul ve yetim aylığı alanlar ise hisseleri oranında maaşlarını alacaklar. Yüzde 75 ölüm aylığı alanlara 2.250 TL, yüzde 50 ölüm aylığı alanlara 1.500 TL, yüzde 25 ölüm aylığı alanlara ise 750 TL ikramiye ödemesi yapılacak.

Zamanında başvuru yapanlar, işlemleri tamamlandıktan sonra ilk aylıklarıyla birlikte ikramiyelerini hesaplarında görebilecekler. Emeklilik için başvuran EYT’lilere refah payı ile birlikte yüzde 49,25 zam eklenerek maaşları bağlanacak.

Hesaplamaya göre aylığı 10.000 TL’nin altında çıkanlara 10.000 TL aylık ödemesi yapılacak. Bu kişiler Temmuz zammından da faydalanacaklar.

Haziran ayında ilk aylığını alanlara ek ödeme de dahil olmak üzere bir peşin aylık, ödeme gününe kadar olan maaş farkı ve ikramiye yatırılacak. Örneğin, maaş ödemesini 17 Haziran’da alacak olan EYT’li, buna ek olarak 16 günlük maaş farkını ve 3.000 TL bayram ikramiyesini alacak. Haziranın 28’inde maaşını alacak EYT’li ise 27 günlük maaş farkı ile birlikte peşin maaşını ve 3.000 TL bayram ikramiyesini hesabında görebilecek.

Bu tutarlar, aylık ödeme gününe ve maaşa göre daha da artabilir. İşlemler bir sonraki ay tamamlanırsa bir kayıp yaşanmayacak.

Bankaların promosyonları da emekli aylığını ilk kez alacaklar için maaş yattıktan 2-3 gün sonra hesaplara geçecek. Kamu bankalarından 8.000 ila 12.000 TL, özel bankalar ise 18.000 TL’ye kadar promosyon veriyor. 10.000 TL emekli aylığı alan emekli ise tercih ettiği bankaya göre en az 8.000 TL, en çok 13.000 TL promosyon ödemesi alacak.

En Az Ne Yatırılacak?

Tüm bu bilgiler ışığında Mayıs ayında başvuru yapıp Haziran ayında maaş almaya hak kazanacak emeklilere peşin maaş ödemeleri, maaş farkları, ikramiyeler ve promosyonları olmak üzere toplamda 4 ödeme yapılacak. Bu ödemeler en az 26.333 TL ile 31.333 TL arasında olacak.

Maaşa göre ve ödeme gününe göre miktar değişiklik gösterebilir ve daha da yükselebilir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla