Connect with us

SPOR

2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Konferans Ligi finalleri İstanbul’da oynanacak

Yayınlanma tarihi:

Türkiye, bugün İrlandanın başkenti Dublinde gerçekleştirilen UEFA Yönetim Kurulu Toplantısında alınan kararla 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finaline ev sahipliği yapma hakkı kazandı.

UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı, İrlandanın başkenti Dublinde yapıldı. Toplantıda, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finaline Türkiyenin ev sahipliği yapmasına karar verildi. 2005 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 2009 yılında UEFA Kupası Finali, 2013 yılında U20 Dünya Kupası ve 2019 yılında UEFA Süper Kupa, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapan Türkiye, EURO 2032ye de İtalya ile birlikte ev sahipliği yapma hakkı kazanmıştı.

2026 UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ VE 2027 UEFA AVRUPA KONFERANS LİGİ FİNALİ BEŞİKTAŞ PARKTA

Öte yandan daha önce 2019 yılında UEFA Süper Kupa mücadelesi düzenlenen Beşiktaş Stadyumu, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finaline de ev sahipliği yapacak.

ANKARADAKİ İLK UEFA FİNAL ORGANİZASYONU İÇİN BAŞVURU KARARI ALINDI

Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ilgili paydaşlarla yapılan istişareler neticesinde, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) sonrasında UEFAya, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finaline ev sahipliği yapması için inşaası devam eden Yeni Ankara Stadyumu ile ilgili başvuru yapılması kararı alındı. UEFAnın onay vermesi durumunda ise 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali, Yeni Ankara Stadyumunda yapılacak. Böylece süreçlerin tamamlanması halinde başkent Ankara ilk kez bir UEFA final organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

Yeni Ankara Stadyumu ile ilgili süreçlerin tamamlanmaması durumunda ise 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali de planlandığı gibi yine Beşiktaş Parkta oynanacak.

TFF BAŞKANI METMET BÜYÜKEKŞİ: İKİ BÜYÜK FİNALİ DAHA TÜRKİYEYE ARMAĞAN ETMENİN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Biliyorsunuz 2032 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapma hakkı kazandırmanın haklı gururunu yaşattık ülkemize. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına da gurubumuzu lider tamamlayarak katılma hakkı kazanmanın gururunu da hep birlikte yaşıyoruz. 2023 Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğunu da yaşamıştık. Bugün de iki büyük finali daha Türkiyeye armağan etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Şu anda İrlandanın başkenti Dublindeyiz. Uzun süredir yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde 2026 UEFA Avrupa Ligi Finalini UEFAda kayıtlı ismiyle Beşiktaş Parkta, yani Tüpraş Stadyumunda yapma hakkı kazandık. Bu da yetmedi, ayrıca 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finalini de yine Beşiktaş Parkta yapma hakkı kazandık” ifadelerini kullandı.

“2027 UEFA AVRUPA KONFERANS LİGİ FİNALİNİ TARİHİMİZDE İLK KEZ BAŞKENTİMİZE ALABİLİRİZ”

Adaylık başvuru sürecinin detayları hakkında bilgi veren Başkan Büyükekşi, “UEFA, 17 Mayıs 2023 tarihinde bu finaller için adaylık sürecini başlatmıştı. 17 Temmuz 2023 tarihine kadarda başvurular için süre vermişti. Biz de TFF olarak Beşiktaş Park ile iki finale de aday olmuştuk. 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali için Almanya, Romanya ve İskoçya Futbol Federasyonları da aday olmuştu. Ancak yoğun çalışmamızla Türkiye kazandı. 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali için de Almanya, İsrail, Norveç ve İskoçya aday olmuştu ancak yine yoğun çalışmamızla onu da biz kazandık. Ayrıca inşaası devam eden Yeni Ankara Stadyumunun işlemleri yetişirse 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finalini tarihimizde ilk kez başkentimize alabiliriz. Bütün bu süreçleri UEFA yönetimiyle, TFF yönetimiyle ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü yönetimiyle istişare ederek geliştirdik. Bu muhteşem stadyumları yaptığı, ulaşım ve konaklama imkanlarımızın dünya standartlarının üstüne getirdiği için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğana ve devletimize teşekkür ederim. Biz de çok çalışarak üzerimize düşeni yaptık ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapma hakkı, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliğinden sonra bugün de 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finalini Türkiyeye getirdik” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH ÜLKEMİZDE OYNANACAK OLAN FİNALLERDE AVRUPA KUPALARI TÜRKİYEDE KALIR”

Türk futbolunun gelişerek çok daha iyi bir seviyeye geleceğine olan inancını belirten Başkan Büyükekşi, “Türkiye, Avrupa ve dünya futbolunun yükselen yıldızı olacak. Milli takımımız FIFA dünya sıralamasında üst sıralara yükselmeye devam edecek. Ev sahibi olacağımız 2032 Avrupa Futbol Şampiyonasında Avrupa şampiyonu olacağız. İnşallah 2026 UEFA Avrupa Ligi Finalini ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finalini de Türk kulüpleri oynar ve ülkemizde oynanacak finallerde Avrupa kupaları Türkiyede kalır” diyerek sözlerini noktaladı.

ADAYLIK BAŞVURU SÜRECİNİN DETAYLARI

2026 ve 2027 UEFA kulüp müsabakaları finallerine ev sahipliği yapılması için ilgili adaylık süreci UEFA tarafından 17 Mayıs 2023 tarihinde duyuruldu. Üye federasyonlara ilgi mektuplarını göndermeleri ve aday stadyumlarını belirlemeleri için 17 Temmuz 2023 tarihine kadar süre verildi. Türkiye Futbol Federasyonu, aday stadyum olarak Beşiktaş Parkı belirleyerek hem 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali hem de 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finaline ev sahipliği yapmak için ilgi mektubu gönderdi.

6 FARKLI ÜYE FEDERASYON BAŞVURUDA BULUNDU

Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte UEFA Avrupa Ligi finallerine ev sahipliği yapmak için Almanya, Romanya ve İskoçya; UEFA Avrupa Konferans Ligi finallerine ev sahipliği yapmak için ise Almanya, İsrail, Norveç ve İskoçya olmak üzere toplamda altı farklı üye federasyon başvuruda bulundu. İlgili finallerin ev sahipliği adaylık ön dosyaları 15 Kasım 2023 tarihinde, final dosyaları ise 21 Şubat 2024 tarihinde UEFAya teslim edildi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla