Connect with us

TEKNOLOJİ

Yılın Teknoloji Davasını Apple Kazandı Ama

Apple ile Epic Games arasındaki davada ABD mahkemesi kararını açıkladı. Apple lehine sonuçlanan dava ile uygulama pazaryerleri konusunda tarihi bir karara da imza atıldı.

Davayı Apple kazanmış gibi görünse de her iki tarafında zararına bir durum yaşanmış oldu.

Epic Games ile Apple Arasındaki Olay Nasıl Başlamıştı?

Geçen yıl Apple’ın iPhone uygulama dükkanı olan App Store’dan Fortnite isimli popüler oyun uygulamasını şirket politikalarını çiğnediği için kaldırmasıyla başlayan süreçte adalet son kararını verdi.

Fortnite oyununda Apple’ın kendi ödeme sistemi dışında ödeme sistemi kullanarak Apple’ı maddi zarara uğratan Epic Games, bu süre zarfında elde ettiği 12 milyon dolarlık gelirin 3 milyon dolarını Apple’a ödemesi mahkemece kararlaştırıldı.

Apple davayı kazanmasına rağmen şirketin borsa değeri %3 oranında değer kaybetti. Alınan karar gereği Apple 90 gün içinde uygulama dükkanındaki politikaları değiştirerek uygulama geliştiricilerinin Apple dışında ödeme sistemleri kullanmasına izin vermesi gerekiyor. Ayrıca Apple’ın ödeme sistemini kullanmaya devam edecek uygulama geliştiricilerinin de %15 ile %30 arasında değişen oranlarda komisyonu Apple’a ödeyeceği de karara bağlanmış oldu.

Davanın Sonuçları Uygulama Pazaryerlerini Nasıl Etkileyecek?

Cep.gen.tr‘de yapılan yoruma göre davanın kazananı iki şirket de olmadı. Apple, AppStore’daki politikalarını hukuk yolu ile doğrulatırken, ödeme tarafındaki hakim pozisyonunu kaybederek büyük bir gelirden mahrum olmuş oldu.

Öte yandan davanın diğer tarafındaki Epic Games de istediğini alamadı. Şirketin önceki dönemde Apple politikalarını ihlal ettiği tespit edilmiş oldu Apple’a karşı bir ödeme yükümlülüğü oluştu. Epic Games, dava taleplerinden biri olarak iOS ortamında farklı uygulama dükkanlarına da izin verilmesi yönündeki talebi ise mahkemece olumlu karşılanmadı. Şirket özgür Fortnite adı altında bir kampanya düzenlemiş ve Apple aleyine bir kamuoyu oluşturmaya çalışmıştı.

Cep.gen.tr’deki yorumda ise davadan en fazla kazançlı çıkan tarafın uygulama geliştiricileri olduğu vurgulandı. Daha önce uygulama dükkanı gelirlerine uygulanan komisyonlarda bir regülasyon söz konusu değildi.

Yeni alınan kararla birlikte komisyon oranlarının %15 ile %30 arasında değişebileceği bunun da uygulama geliştiriciler lehine olumlu bir gelişme olduğu kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply