Connect with us

TEKNOLOJİ

Avrupa Birliği’nden USB Hamlesi

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, farklı elektronik cihazlarda kullanılan adaptör ve kablo karmaşasını ortadan kaldırmak üzere yeni bir karar almaya hazırlanıyor. Hali hazırda Apple iPhone Lightining kullanırken yeni Android sürümlerini kullanan cihazlar Type-C’ye geçti. Fakat piyasada mikro USB olarak da bilinen USB Type-B cihazlar bolca bulunuyor.

Son zamanlarda pek çok cihaz tarafından kullanılan en güncel USB tipi Type-C’nin piyasadaki tek kablo çeşidi olması yönünde uğraşlar bulunuyor. Örneğin Google, son bir kaç yıldır Android lisansı verdiği tüm telefon ve tabletlerde USB Type-C’yi zorunlu kılıyor.

Ünlü teknoloji sitesi Verge tarafından yayınlanan habere göre, Avrupa Birliği’nin aldığı karar ise akıllı telefon, tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlör, oyun konsolları ve kameralar gibi kablo – adaptör kullanan tüm cihazlar için geçerli olacak. Ayrıca teklif içeriğinde tüm cihazların hızlı şarjı desteklemesi de şart koşulacak. Teklife göre üreticiler kendi adaptör ve kablolarını diğer cihazların da kullanabilmesine izin verecek.

Teklif geçerli hale geldiğinde tüketiciler yeni bir cihaz aldığında adaptör ya da kablo almadan da ürünü satın alarak mevcut şarj aletlerini kullanabilecekler.

Soldan Sağa; Beyaz Renkli Kablo Lighting (Apple), Mavi Renkli Kablo Micro USB ya da USB Type-B, Siyah Kablo ise USB Type-C

Yıllar içinde farklı adaptörler kullandıran en son lighting standartını iPhone’lara getiren Apple’da ise durum biraz daha farklı. Geçmişte adaptörlerden dolayı problem yaşayan Apple, yakın bir zamanda tüm notebooklarında Type-C’ye geçmiş olmasına rağmen sadece iPad Pro da Type-C desteği veriyor. Tüm iPhone modelleri ve giriş – orta seviye iPad’lerde ise lighting kullanımı devam ederken tüketicilere lighting ile type C arası çevirici görevi üslenen kablo veriliyor.

Apple’ın iPhone’da Type-C’ye geçmeme sebebi ise şirketin tüketicilerine bugüne kadar çok fazla sayıda adaptör değişikliği ile karşı karşıya bırakması olduğu belirtiliyor. Apple, ilerleyen nesil telefonlarında kablolu şarjı tamamen ortadan kaldırmayı planladığı için lighting şarj arayüzünden henüz vazgeçmedi. Apple kaynakları TYPE-C sisteminin kablolu şarj kullanmak zorunda olan cihazlar için geçerli olması gerektiğini ifade ediyorlar.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır