Sosyal medyada bizi takip edin

Türkiye

Torba yasayla 2. geçit açılıyor! 1999-2000 sonrasına EYT’siz erken emeklilik sistemi madde madde sıralandı! SSK, BAĞ-KUR’LUYA 2’li maaş, taşerona kadro…

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Torba yasayla 2. geçit açılıyor! 1999-2000 sonrasına EYT’siz erken emeklilik sistemi madde madde sıralandı! SSK, BAĞ-KUR’LUYA 2’li maaş, taşerona kadro…

Torba yasayla 2. geçit açılıyor! 1999-2000 sonrasına EYT’siz erken emeklilik sistemi madde madde sıralandı! SSK, BAĞ-KUR’LUYA 2’li maaş, taşerona kadro…

1 Ekim tarihinde açılacak Meclis gündeminde yerini alacak olan 2. Torba Yasa, geniş bir yelpazede milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirecek önemli düzenlemeler içeriyor. Faizsiz kredi imkanları, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik zam ve ikramiye artışları, taşeron işçilere kadro müjdeleri gibi maddeler, 2. Torba Yasa’nın dikkat çeken başlıklarından bazıları. İşte bu yasa ile ilgili detaylar…

Ekim ayının gelmesiyle birlikte, milyonlar için heyecanlı bir bekleyiş başladı. Meclis’in açılmasıyla birlikte, esnaftan işçilere, gençlerden kadınlara ve emeklilere kadar geniş bir kesimi ilgilendiren önemli düzenlemelerin gündeme geleceği bir dönem başlıyor. Bu düzenlemeler arasında faizsiz kredi imkanları, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik zam ve ikramiye artışları, taşeron işçilere kadro müjdeleri gibi birçok önemli madde bulunuyor.

Hazırlığı yapılan, Ekim ayında Meclis’e sevk edilmesi beklenen torba yasa tasarısında gelirleri artıracak, emekliliği kolaylaştıracak, yeni desteklerin kapısını açacak düzenlemelerin yer alması söz konusu olacak.

GENÇLERE YÖNELİK ADIMLAR

İlk etapta AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan Aile Koruma Kalkanı Paketi’ne yönelik düzenlemelerin torba yasa tasarısıyla Meclis’in gündemine taşınması bekleniyor.

Aile ve Gençlik Bankası kurulurken, bu kapsamda evlenecek gençlere faizsiz kredi desteği başlatılacak. Üniversitelilere vergisiz bilgisayar ve telefon ile ücretsiz internet desteği de hayata geçirilecek. Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturacak, emekliliği destekleyecek adımlar da atılacak.

PRİM DESTEĞİ GELİYOR

Bu kapsamda ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’ini devletin karşılamasına yönelik düzenleme yapılacak. Yeni torba yasa tasarısıyla Meclis’e taşınması beklenen düzenlemeyle, isteğe bağlı sigorta için SGK’ya başvuran kadınlara prim desteği sağlanacak.

İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik için her ay en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si oranında prim yatırılırken, mevcut asgari ücrete göre aylık 4 bin 292 lira 52 kuruş olan bu ödemenin bin 430 lira 84 kuruşunu devlet yatıracak. Ev kadınları aylık 2 bin 861 lira 68 kuruş prim ödeyerek emekli olabilecek.

ANNELERE YIPRANMA PAYI

Çalışmalarda emeklilik yaşı da masaya yatırılacak. Emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi beklenirken, düzenlemenin Ekim ayındaki yeni torbada yer alıp almayacağı merak ediliyor. Burada ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek.

ESNAFA EKİM’DE EMEKLİLİK

Küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur’lunun prim gün şartını 9000’den 7200’e çekecek çalışmanın da yeni torba yasa tasarısında yer alması bekleniyor. Düzenlemenin kapsamı çalışmanın Meclis’e sevk edilmesiyle netleşecek. Kimlerin prim şartının düşeceği böylece belli olacak. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, Bağ-Kur reformu kapsamına giren EYT’li erkek sigortalıların da prim şartı 7200 güne inecek.

9000 günü tamamlayamayan EYT’li erkek esnaf, 7200 günü tamamlamışsa hemen emekli olabilecek. Düzenleme, 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olan ve reform kapsamına giren Bağ-Kur’lularda ise hem kadınların hem erkeklerin prim gün şartını 1800 gün azaltacak. 7200 prim gününü tamamlayanlar sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65’e varan) sağlıyorsa hemen emekli olabilecek.

İKRAMİYE, ARA ZAM

Yeni torba yasa tasarısına yetişmesi beklenen bir diğer çalışma ise emekliler ile ilgili. Emeklilere iyileştirme ve üçüncü ikramiye ile ilgili düzenlemenin torba yasa tasarısında yer alması bekleniyor. İyileştirme kapsamında hem kök aylıkların hem de en düşük emekli aylığının yükseltilmesi gündemde bulunuyor.

KADRO VE EK GÖSTERGE

Taşeronlara ek kadro çalışmasının da yeni torba teklifte yer alması beklenirken, birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesine yönelik düzenleme de çalışmalar tamamlanırsa tasarıya eklenebilecek. Bu adımla, önceki yasanın dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek. Bu düzenleme memurların emekli ikramiyelerini ve aylıklarını yükseltecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir