Connect with us

TÜM HABERLER

Taşeron işçilere kadro var mı 2023? Belediye taşeron işçilere kadro gelecek mi, belediye taşeron işçilerine kadro ne zaman verilecek?

Yayınlanma tarihi:

Taşeron işçilere kadro var mı 2023? Belediye taşeron işçilere kadro gelecek mi, belediye taşeron işçilerine kadro ne zaman verilecek?

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü dün imzalanarak kamuoyuna açıklandı. 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşerona kadro verilirken, belediyelerde çalışan taşeron işçileri kadro bekliyor. 28. Dönem milletvekili seçimlerinin sona ermesiyle gözler yeni Meclis’e çevrildi, yeni dönemde taşeron işçilere kadro olup olmayacağı araştırılmaya başlandı. Peki, Taşeron işçilere kadro var mı? Belediye taşeron işçilere kadro gelecek mi, belediye taşeron işçilerine kadro ne zaman verilecek?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 900 bin taşeronun ardından, yaklaşık 100 bin taşeron işçi kadro müjdesi bekliyor. Yeni dönemde kamu işçilerine yönelik reform niteliğinde yeni adımlar atılması gözleri Meclis’e çevirirken “Taşeron işçilere kadro var mı? Belediye taşeron işçilere kadro gelecek mi?” sorularına yanıt aranmaya başlandı.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VAR MI?

Yeni Meclis’in görevini devralmasının ardından gündemin ilk maddeleri arasında taşerona kadro yer alıyor. Yaklaşık 100 bin işçiyi kapsayan düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e taşınması bekleniyor.

Çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç var.

Onunla ilgili de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi kurulu kurduk. Çalışmayı önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Bilgin, KİT’lerdeki taşeron sorununu da çözeceklerini belirterek, “KİT’lerde 80 bin civarında taşeron işçi vardı, şimdi sayıları 100 bin civarında. Bazı kuruluşların yeniden taşeron işçiliğine müracaat etmesi sonucu sayıları arttı.

Bu sorunu da çözeceğimizin sözünü verdik. Çalışmalarımızın büyük kısmını tamamladık.

Geçici işçiler dosyasını kapattık, bunu da çözeceğiz” şeklinde konuşmuştu.

Yeni Meclis’in gündem maddelerinden biri taşeron işçiler

Bakan Bilgin, düzenlemeyi Meclis açılır açılmaz gerçekleştireceklerini söylemişti.

Yeni Meclis’in ilk gündem maddelerinden biri taşeron işçilere yönelik olacak. 100 bin taşeron işçinin beklediği düzenleme hayata geçirilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla