Connect with us

TÜRKİYE

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Büyük Müjde: EYT’yi Kaçıranlar Erken Emekli Olacak!

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Büyük Müjde: EYT’yi Kaçıranlar Erken Emekli Olacak!

Yayınlanma tarihi:

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Büyük Müjde: EYT'yi Kaçıranlar Erken Emekli Olacak!

Staj ve çıraklık dönemlerinde yaşanan mağduriyetler sona eriyor! EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasının yürürlüğe girmesinin ardından staj ve çıraklık mağdurları için sevindirici haber geldi. En az 1 yıl staj ve çıraklık süresine sahip olanlar, EYT avantajlarından yararlanabilecekler.

EYT yasası, uzun süre Türkiye’nin gündeminde yer aldı ve nihayet Mart ayında TBMM’den geçerek yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeye göre, yaş şartı olmadan 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi bulunanlar, hizmet süresi ve emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamladıklarında erken emeklilik hakkını elde edebiliyorlardı. Ancak EYT yasasında staj ve çıraklık mağdurları özel bir kapsam dışında bırakılmıştı.

Bu mağduriyeti gidermek için birçok staj ve çıraklık sigortalısı, hükümete çağrıda bulunuyordu. Ancak son dakika haberine göre bu sorun artık çözüme kavuşuyor.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurlarına Müjde Yolda!

Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına yönelik bir düzenleme üzerinde çalışmalar hızla devam ediyor. Bu konuda dernekler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile iletişime geçerek mağduriyetlerin giderilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Sonunda, milyonlarca kişinin beklediği düzenlemenin detayları netlik kazanmaya başladı.

1 Yıl Staj ve Çıraklık Süresi Yeterli Olacak!

Staj ve çıraklık mağdurları için yapılan son açıklamaya göre düzenleme kapsamında, 1 yıl staj ve çıraklık sigortası olması yeterli olacak. Hükümetin hazırladığı yeni düzenleme ile staj ve çıraklık sigortası, EYT kapsamına alınacak. Bu gelişme sayesinde yaklaşık 250 bin kişi, EYT ile erken emeklilik fırsatına sahip olacaklar.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için yapılan bu düzenleme, derneklerin hükümete yaptığı baskı sonucunda gerçekleşiyor. Bu nedenle, sorunun kısa sürede çözüme kavuşması bekleniyor. Türkiye, staj ve çıraklık dönemlerinde yaşanan mağduriyetleri gidererek emeklilik sistemini daha adil hale getirme yolunda büyük bir adım atıyor.

BENZERİ HABERLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN SONGELİSME.COM’UN BİLDİRİMLERİNİ AÇIN VE ABONE OLUN

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement