Connect with us

TÜRKİYE

O Kişiler EYT’siz 2-4-6-8-10 Yılla Erken Emekli Olacak! Staj Dahil ve 50-55 Yaş İndirimi…

Yayınlanma tarihi:

O Kişiler EYT'siz 2-4-6-8-10 Yılla Erken Emekli Olacak! Staj Dahil ve 50-55 Yaş İndirimi...

Erken emeklilik, çalışan ve prim ödeyen bireyler için cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor. Emeklilik yaşını daha erken bir dönemde maaş almaya başlamak isteyenler için bu seçenek önemli bir fırsat sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uzmanlarına göre, bazı durumlarda 10, 12.5 ve hatta 15 yıl gibi daha kısa sürelerde emekli olabilme imkanı bulunuyor. Bu durum, belirli koşulları yerine getiren bireylerin emeklilik sürecini hızlandırma fırsatı sağlıyor. İşte detaylar…

Eğer iş gücü kaybı yaşayan ve 1800 prim gününü dolduran bir sigortalıysanız, erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Ancak malulen emekli olabilmek için sigortalının en az 5 yıl süresince prim ödemesi yapması gerekmektedir. Ayrıca, en az 10 yıl sigortalı olma şartı da aranmaktadır.

Malulen emeklilik için başvuranların en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybına sahip olduğunu resmi bir sağlık kurulu raporuyla belgelemeleri gerekmektedir. Bu rapor, ciddi hastalıklara sahip olanların iş gücü kaybını göstermektedir.

Malulen emeklilik imkanı, 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) veya 4C (Emekli Sandığı) sigorta kollarından herhangi birine mensup olanlar için geçerlidir. En az 1800 prim günü ödemiş olmak ve iş gücü kaybının resmi raporla belgelendirilmesi ise ortak şartlar arasında yer alıyor.

Kısmi emeklilik sistemi de son zamanlarda gündemdeki yerini koruyor. Kadınlar için kısmi emeklilik yaşının 50’ye, erkekler için ise 55’e indirilmesi planlanıyor. Bu düzenleme ile en az 10 yıl prim ödeyenler emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. İlk şart olarak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmak gerekiyor. İkinci şart ise Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) bağlı olmak.

Tarım işçileri de kısmi emeklilik hakkından faydalanabiliyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce tarım sigortası olanlar, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü koşulunu yerine getirdiklerinde kısmi emeklilikten yararlanabilirler.

Tüm bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin, ilgili belgeleri toplamaları ve resmi süreci takip etmeleri gerekmektedir. Erken emeklilik, iş gücü kaybı yaşayan bireylerin maddi güvenceye kavuşmalarına yardımcı olurken, kısmi emeklilik de çalışma hayatından erken çıkmak isteyenlere önemli bir seçenek sunuyor. Ancak her durumda ilgili şartları sağlamak ve resmi belgeleri temin etmek önemlidir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla