Connect with us

DÜNYA

O isim Ateşe olarak atandı!

Soma’da polislerin yere yatırdığı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a Ticari Ateşe olarak atanmasına Almanya’dan da tepki geldi.

Manisa Soma’da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, sonra da ‘Ayağım incindi’ diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Avrupa’da konu sosyal medyada hızla yayılıyor ve her dilde tepkiler yükseliyor. Almanca açıklamalar yapılırken, işçi dernekleri ve sendikalar da ayağa kalktı. Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel’in atanmasını protesto için hazırlıklar yapıyor.

“BUNA SEYİRCİ KALMAYACAĞIMIZ ŞİMDİDEN İLAN EDİYORUZ”

Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği, “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı. Açıklamada, bu atama kararının geri alınması talep edilirken, bu yapılmazsa, “Frankfurt’a hoş gelmedin” diyeceklerini belirten grup, “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” denildi.

“İLİŞKİLERİ BOZABİLİR”

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de bir açıklama yaparak böyle bir atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yüksel, atamanın Almanya-Türkiye arasındaki ilişkileri bozabileceğini söyledi.

Yüksel, “Soma’daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye’nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt’ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” ifadelerini kullandı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 günü madende 301 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı iken ilçeyi ziyaret etmişti. Ziyaret sırasında Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, polislerin arasındaki bir protestocuyu tekmelerken görüntülenmişti. Yusuf Yerkel’in, Ticaret Bakanlığı tarafından kısa süre önce Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atandığı ortaya çıkmıştı. Yerkel’e ayda 6 bin avro (yaklaşık 93 bin TL) maaş ve son model Mercedes verileceği belirtilmişti.