Connect with us

BANKALAR

Kredi Faizleri Düşer mi? Merkez Bankası’ndan Yeni Kararlar!

Merkez Bankası, son dakika açıklaması yaparak kamuoyuna yeni kararları duyurdu.

Yayınlanma tarihi:

Merkez Bankası, son dakika açıklaması yaparak kamuoyuna yeni kararları duyurdu.

Kredi büyümesi konusunda son dönemlerde yaşanan tartışmaların ardından yeni bir hamle geldi. Uzun bir süredir kredi musluklarının kısılması ve bankaların kredi vermekte isteksiz davranması, kredi faizlerine olumsuz yansımıştı. Merkez Bankası’nın aldığı son kararlarla bu durumda değişiklikler yaşanması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak şekilde makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

MENKUL KIYMET TESİSİ YÜZDE 4’TEN YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ

Bankaların menkul kıymet tesisi zorunluluklarında değişiklik yapma kararı alan Merkez Bankası, bu oranı yüzde 4’ten yüzde 1’e indirdi. Bu adım, bankaların daha esnek bir şekilde hareket etmelerini sağlayacak. Menkul kıymet tesisi, bankalar için önemli bir yük oluşturuyordu ve bu uygulamadan kaçınmak için önlemler alınıyordu.

KREDİ BÜYÜMESİNE GÖRE MENKUL KIYMET TESİSİ SONA ERDİ

Merkez Bankası’nın en dikkat çeken kararlarından biri de kredi büyümesine göre menkul kıymet tesis etme uygulamasına son verilmesi oldu. Bankalar, kredi büyümesine bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek durumundaydılar. Merkez Bankası, bu uygulamaya tamamen son verdiğini açıkladı. Bu değişiklikle birlikte fazla kredi veren bankaların Merkez Bankası’na zorunlu karşılık gösterme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

BANKALARIN ELİ RAHATLAYACAK

Bankalar, menkul kıymet tesis etmemek için kredi vermekte isteksiz davranıyorlardı. Bu durum da kredi faizlerinin yükselmesine neden oluyordu. Merkez Bankası’nın bu kararıyla birlikte bankaların eli rahatlamış oldu. Kredi faizlerinin yüksek seviyelerde seyretmeye devam etmesi muhtemel olsa da, özel bankalarda faizlerde küçük çaplı indirimler yapılabileceği belirtiliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla