Connect with us

EKONOMİ

JP Morgan’dan seçimler analizi: Dolar 30 TL’ye çıkabilir

Yayınlanma tarihi:

Dünyaca ünlü Amerikan yatırım bankası JPMorgan, TL’nin 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerin ardından hızla değer kaybedebileceği ve 1 doların 30 TL’ye çıkabileceği hakkında uyarıda bulundu. Yapılan haberde seçimlerin yabancı yatırımcılar için bir dönüm noktası olduğu ifade edildi.

JPMorgan tarafından analizlerinin yayınladığı haberde, 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin, sonuçların yaratacağı etki konusunda ülkede son 100 senenin en önemli seçimlerinden biri olduğu belirtildi.

YABANCI YATIRIMCIYA ETKİSİ

Seçimlerde hem enflasyon nedeniyle yaşanan hayat pahalılığı krizinden etkilenen Türkler hem de son senelerde piyasalardaki çalkantı sebebiyle çoğu ülkeden ayrılan yabancı yatırımcıların dönüm noktası niteliği taşıdığı değerlendirilmesinde bulunuldu.

Reuters’in haberine göre; JPMorgan uzmanları sonuçlardan bağımsız olarak makro düzenlemelerin beklendiğini belirtilirken fakat enflasyonu düşürmeye yönelik faiz oranlarının arttırılması gibi daha geleneksel politikalara ne kadar bağlı kalınacağına ilişkin iki farklı senaryo üzerinde duruldu.

30 LİRAYA YAKLAŞACAK

Uzmanlar, ekonomide geleneksel politikalar ile adım atıldığı taktirde ülke genelinde doların 24-25 TL’den işlem görebileceği ve sene sonunda 26’ya yükseleceğini öngörüyor. Şu anda ise 1 dolar 19 TL civarında.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla