Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Evde Bakım Desteği Genişliyor! Bakan Göktaş Açıkladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Özdemir Göktaş, evde bakım desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Özdemir Göktaş, evde bakım desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, geçen yıl 3 ilde başlattığı Evde Bakım Desteği Pilot Uygulaması kapsamında 3 bin vatandaşa hizmet verdiğini açıkladı.

Evde bakım ve sosyal yardım konusunda yardım sunduklarını belirten Göktaş, kurumsal bakımın ötesinde, insanların ve yaşlıların sosyal çevreden ayrılmadan bakım görmesine olanak sağlayan bireysel odaklı hizmetlere odaklandıklarını ifade etti.

Kurumsal bakımın yanı sıra kreş hizmetlerinin tamamlayıcı nitelikte olduğunu belirten Göktaş, “Geçen yıl yaşam kalitesini artırmak amacıyla Adana ve İzmir’de başlattığımız evde bakım desteği pilot uygulaması çerçevesinde toplam 3 bin 407 vatandaşa hizmet verdik” dedi.

Göktaş, uygulama kapsamında istihdam edilen hemşireler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlardan oluşan ekibin bakanlık akademisyenleri tarafından oluşturulduğunu ve ihtiyaç analizlerinin ziyaret edilen hanelerde gerçekleştirildiğini belirtti.

Üç pilotta evde bakım yardımından yararlanan toplam 1.100 kişiyle bir anket gerçekleştirdiklerini ifade eden Göktaş, “Hizmet ihtiyacı olan yaklaşık 600 engelliye yönelik bakım planı oluşturarak ailelere yönelik eğitim ve psikososyal destek fırsatlarını belirledik” diye konuştu.

Göktaş, tüm bu hizmetlerin evde veya ailesiyle birlikte yaşayan engelli bireylerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Evde Bakım Destek Uygulaması kapsamında verdikleri bilgilendirme, danışmanlık ve aile hizmetleriyle aileleri sosyal olarak desteklediklerini belirten Göktaş, “Bu hizmet modelini ülke geneline yaygınlaştırarak, Evde Bakım Yardımı aracılığıyla desteklediğimiz aileleri sosyal olarak destekleyip güçlendirerek güçlü bir aile ve güçlü bir toplum olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir