Connect with us

EKONOMİ

Ev sahiplerine rekor ceza! 50.000 TL’ye kadar ödeyecekler

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, vergi kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 80.000 ev sahibine rekor ceza kesilecek.

Yayınlanma tarihi:

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, vergi kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 80.000 ev sahibine rekor ceza kesilecek. Ev sahiplerine, ödemedikleri vergiler faiziyle birlikte geri ödenecek. Ayrıca, beyanname eksikliğinden dolayı da vergi ziyanı cezası uygulanacak. Bazı ev sahiplerinin ödeyecekleri ceza tutarının 50.000 TL’yi geçmesi bekleniyor.

51 milyar TL vergi kaybı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ev sahiplerinin vergi kaçakçılığına karşı harekete geçti. Bu kapsamda yapılan denetimlerde, 80.000 ev sahibinin vergi kaçakçılığı yaptığı tespit edildi. Bu ev sahipleri, 2023 yılı içerisinde 51 milyar TL’lik gelir elde ettiler ancak bu gelirlerini vergiye tabi tutmadılar.

50.000 TL’ye kadar ceza

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tespit edilen ev sahiplerine rekor ceza kesecek. Ev sahiplerine, ödemedikleri vergiler faiziyle birlikte geri ödenecek. Ayrıca, beyanname eksikliğinden dolayı da vergi ziyanı cezası uygulanacak. Bazı ev sahiplerinin ödeyecekleri ceza tutarının 50.000 TL’yi geçmesi bekleniyor.

İşlemler kısa sürede başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ev sahiplerine ceza kesmek için gerekli işlemleri kısa sürede başlatacak. Ev sahiplerine, ilerleyen günlerde vergi dairelerinden ödeme emirleri gönderilecek.

Kiracılar da dikkatli olmalı

Kiracılar da, kiraladıkları evleri vergiye tabi tutmayan ev sahiplerine karşı dikkatli olmalı. Kiracılar, kira sözleşmelerini saklayarak, gerekirse vergi dairelerine ihbarda bulunabilirler.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla