Connect with us

EKONOMİ

Et Fiyatlarında Yeni Dalga Yolda: Cep Yakmaya 2-3 Yıl Daha Devam Edecek!

Et fiyatları son zamanlarda cep yakmaya devam ediyor

Yayınlanma tarihi:

Et fiyatları son zamanlarda cep yakmaya devam ediyor. Yapılan görüşmeler ve açıklamalar, et fiyatlarının önümüzdeki 2-3 yıl boyunca artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Et fiyatlarındaki artışın en büyük sebebi, 2015 yılında başlayan kontrolsüz hayvan ithalatı olarak görülüyor. Bu ithalat, iç piyasada üreticilerin zarar etmesine ve yerli üretimin rekabet edememesiyle yerli üreticilerin sektörden çekilmesine neden olmuş.

Pahalılığın Temelinde Üretim Azalması

Pahalılığın temelinde ise piyasada üretimin azalması yatıyor. Küçük aile işletmelerinin azalması ve tarımla uğraşan insanların bir daha üretime geri dönmek istememesi de bu duruma katkıda bulunuyor.

Süt Fiyatlarının Etkisi

Süt fiyatlarının gıda enflasyonunu kontrol altına alma amacıyla baskılanmasının sonucunun bugün et krizine dönüştüğü de belirtiliyor.

Esk Üzerindeki Baskı ve İthalat Lobileri

Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinde büyük bir baskı olduğu ve ithalat lobilerinin özel şirketlerin bu ithalatı yapmaları için mücadele ettiği savunuluyor. ESK ise bu mücadeleyi büyük oranda kazanmış olsa da, yaşanan gecikmeler spekülasyona sebep vermiş durumda.

Ne Zaman Normale Dönecek?

En iyi şartlarda bile arz talep dengesinin 2-3 yıl içinde dengelenmesi ve alım gücüne göre daha uygun fiyattan et yenmesi bekleniyor. O zamana kadar et cep yakmaya devam edecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla