Sosyal medyada bizi takip edin

Türkiye

Erken Emeklilik Müjdesi: 2000 Sonrası Sigortalılara Torba Yasadan 5 Bin Prim Fırsatı!

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Erken Emeklilik Müjdesi: 2000 Sonrası Sigortalılara Torba Yasadan 5 Bin Prim Fırsatı!

Erken emeklilik, hükümetin yeni torba yasa tasarısı çerçevesinde yeniden gündeme geldi. Emeklilik yaşını beklemeden emekli olmayı planlayanlar için bu tasarı, müjdeli haberler getiriyor. Özellikle 2000 ve sonrasında sigortalı olanlar için milyonlarca kişiye prim ve yaş indirimi sağlayacak olan bu düzenleme, ilgiyle bekleniyor.

Milyonlarca vatandaş için erken emeklilik kapılarını aralayan bu ikinci torba yasa, SGK girişi 2000 sonrası olan kişilere emeklilik sürecinde büyük kolaylıklar sağlıyor. Prim gün sayısında da indirim sağlayan bu düzenleme, emeklilik yaşında da düşüş yaratıyor.

Daha önce yürürlüğe giren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi, milyonlarca kişi için erken emeklilik imkanı sunmuştu. Ancak, prim eksiği olan vatandaşlar bu düzenlemeyi tam anlamıyla kullanamamıştı. İkinci EYT düzenlemesi ise tam bu noktada devreye giriyor ve 2000 sonrası sigortalı olan vatandaşlar için erken emeklilik imkanı yaratıyor.

EYT yasası, yaklaşık 5 milyon kişiye erken emeklilik yolu açmıştı. Prim ve yıl şartını tamamlayabilenler, bu sayede erken emekli olabiliyorlar. Ancak, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan emekli olacakların prim gün sayılarına dikkat etmeleri gerekiyor.

BAĞ-KUR reformu, erken emeklilik bekleyenleri heyecanlandırıyor. Reformla birlikte, 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olan SSK’lılar gibi 1 milyon BAĞ-KUR’lunun prim gün şartının 9000’den 7200’e indirilmesi bekleniyor. Bu reformun, erken emeklilik yolu bekleyen BAĞ-KUR’luları da kapsaması umut ediliyor.

Torba yasa içerisinde yer alacak BAĞ-KUR reformunun, SSK’lılara 5000 gün formülü getireceği de tahmin ediliyor. Eğer bu talep kabul görürse, EYT’li SSK’lıların prim gün şartı 5000 gün olarak belirlenecek.

Tüm bu beklentilerin gözü, reform yasasında. Reform çalışmaları kapsamında ele alınacak bu talepler, verilecek kararla netlik kazanacak. Hem SSK’lılar hem de BAĞ-KUR’lular için erken emeklilik yolu, bu torba yasa ile daha da açılıyor gibi görünüyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir