Connect with us

Emeklilik

Emeklilere müjdeler peşe peşe geldi! Ara ve enflasyon zammında tarih netleşti: İşte yeni maaşlar

Yayınlanma tarihi:

Emeklilere müjdeler peşe peşe geldi! Ara ve enflasyon zammında tarih netleşti: İşte yeni maaşlar

Milyonlarca memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisi, beklenen zam haberi için heyecanla beklerken, hükümetten ardı ardına emeklilere yönelik müjdeler gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarının ardından son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere zam müjdesi verdi. Seyyanen artış ve enflasyon zammı tarihleri de netleşti. İşte emekliler için yeni zamlı maaş listesi…

Temmuz ayında gerçekleşen zam oranının enflasyon karşısında yetersiz olduğu görülen memur, SSK ve Bağ-Kur emeklileri, maaşlarının artırılması için büyük bir beklenti içindeler. Bu beklentiye yanıt olarak, hem ara zam hem de Cumhuriyet ikramiyesi verilmesi düşünülüyor ve bu konuyla ilgili düzenlemelerin 1 Ekim’de açılacak olan Meclis’e sunulması planlanıyor. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarla emekli maaşlarına yapılacak zamma dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Hükümetten Ardı Ardına Açıklamalar

Emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranı büyük bir merak konusu haline gelirken, hükümet yetkilileri peş peşe açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emeklilere yönelik çalışmalar devam ediyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Fazla uzamaz, en yakın zamanda” ifadeleriyle emeklilere zam müjdesi verdi.

Emeklilere Seyyanen Zam Masada

Sabah gazetesinin haberine göre, emeklilere yapılacak zamlarda seyyanen artış ön plana çıkıyor. Refah payı gözetilerek oransal bir iyileştirme yapılması birinci seçenek olarak değerlendiriliyor ve bu durumda ocak ayı öncesinde ara zam uygulamasına gidilmesi düşünülüyor. Memurlara yapılan seyyanen zam da bu seçenekler arasında yer alıyor. Meclis’te yapılacak olan düzenlemeyle enflasyonun üzerine ek bir iyileştirme yapılması planlanıyor.

Enflasyon Zammı 3 Ocak’ta Açıklanacak

Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenecek olan formüller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Emekliler, yeni yılda enflasyon zammıyla birlikte gelecek artış oranını 3 Ocak’ta öğrenebilecekler.

Bugün itibariyle 7.500 TL olan en düşük emekli aylığı tutarının artırılıp artırılmayacağı da merak ediliyor. 2019 yılında 1.000 TL olan en düşük emekli aylığı, 2020’de 1.500 TL’ye, 2022 Ocak ayında 2.500 TL’ye, Temmuz ayında 3.500 TL’ye, 2023 Ocak ayında 5.500 TL’ye ve Mart ayında 7.500 TL’ye yükseltilmişti.

OVP’ye Göre Enflasyon Farkı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ağustos ayı tahminlerine göre, enflasyonun yüzde 62 olması beklenirken, Orta Vadeli Program (OVP) ile yüzde 65’e yükseldi. Merkez Bankası’nın ağustos tahminlerine göre hesaplanan yüzde 46.73’lük zam oranı, OVP ile yüzde 37.76’ya indi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, OVP tahminleri gerçekleşirse yüzde 37.76 oranında zam alacaklar.

Merkez Bankası Eylül Anketine Göre Zam Oranları

Merkez Bankası Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 67.22 olarak açıkladı. OVP’yi aşan bu tahmin sonrasında memur, memur emeklisi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranları yeniden hesaplandı. Merkez Bankası’nın son tahminlerine göre, 2023’ün ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 39.61 olarak hesaplandı. Refah payı ve enflasyon farkı ile birlikte zam oranı yüzde 50’yi aşabilir.

En Düşük Emekli Aylığı Ne Kadar Olacak?

Ayrıca şu an için 7.500 TL olan en düşük emekli aylığı tutarının yılbaşında artırılması bekleniyor. Enflasyon artışına göre, en düşük emekli aylığına yüzde 37.76 zam yapılması durumunda, bu tutar 10.332 TL’ye yükselecek.

Bugün itibariyle 7.900 TL olan emekli aylığı 10.883 TL’ye, 8.200 TL olan emekli aylığı 11.434 TL’ye, 9.000 TL alan emekli aylığı ise 12.398 TL’ye çıkacak.

Ayrıca, emeklilere verilen 1.100 TL’lik bayram ikramiyeleri de artırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban aylıkl

arından başlayarak kademeli artışlarla daha az maaş alan emeklilere daha yüksek zam oranları uygulanacak.

Kademeli bir artışın öngörüldüğü emekli ve memur maaşları, refah payı ve seyyanen artış ile güncellenecek. Enflasyon zammı dahil kesin artış oranı, 3 Ocak’ta emekliler tarafından öğrenilebilecek. SSK, Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında (düzenleme yapılırsa refah payı veya seyyanen artış da olacak) zam alacaklar.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla