Connect with us

Emeklilik

Emekli Düzenlemesinde Formüller Netleşti! Seyyanen Artış, Kök Maaş, Ocak Zammı!

Yayınlanma tarihi:

Emekli Düzenlemesinde Formüller Netleşti! Seyyanen Artış, Kök Maaş, Ocak Zammı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı gibi emekli maaşlarına yönelik düzenlemelerin detayları şekilleniyor. Ekim ayında TBMM’nin açılmasının ardından harekete geçilerek emekli aylıklarında iyileştirme yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşlarına yapılacak olan zam için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar, önümüzdeki Pazartesi günü gerçekleşecek olan kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir rapor halinde sunulacak.

Emekli maaşı zamları için 3 farklı formül üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Bu formüller, kök aylıkların artırılmasını ve en düşük emekli maaşlarının yükseltilmesini hedefliyor. Bu kapsamda hazırlanan tekliflerden biri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek ve Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla birlikte ilk torba teklif içinde yer alacak.

Masada olan ilk teklife göre, tüm emeklilerin oransal olarak maaşlarına zam yapılacak. Bu artış, refah payının emeklilere yansıtılması şeklinde gerçekleşecek ve 16 milyon emeklinin tamamı bu zamdan etkilenecek, böylece tüm emekli maaşları artmış olacak.

Üzerinde çalışılan ikinci formül, kök maaşlara seyyanen zam yapılmasını içeriyor. Kök maaş sorununun çözülmesi gereken bir konu olarak öne çıkıyor. Temmuz ayında emeklilere yüzde 25 zam yapılmış olsa da, 5 milyon emekli kök maaş sorunu nedeniyle herhangi bir zam alamamıştı. Seyyanen zam uygulandığında, kök maaşlar en düşük emekli maaşının üzerine çıkacak. Seyyanen zammın memurlar için 8.077 TL’den daha düşük bir tutarda olabileceği bildiriliyor. Ayrıca, kademeli bir formül de uygulanabilir.

Değerlendirilen son formül ise en düşük emekli maaşının yükseltilmesini öngörüyor. Eğer en düşük emekli maaşı 10.000 TL’ye yükseltilirse, 7-8 milyon emekli bundan faydalanabilir. Diğer emekliler ise maaş artışını Ocak ayını beklemek zorunda kalacaklar. Son olarak, en düşük emekli maaşı son olarak 7.500 TL olarak belirlenmişti ve bu tutarın 10.000 TL’ye yükseltilmesi düşünülüyor.

Ocak ayında emeklilere yapılacak olan zam oranı da şu an hesaplanıyor. Enflasyon beklentileri ve refah payı göz önüne alındığında, Ocak ayında emekli maaşlarına yüzde 50’nin üzerinde bir artış yapılabilir. Bu durumda, emekli maaşlarında önemli bir artış yaşanmış olacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla