Connect with us

SAĞLIK

DİYARBAKIR Dr. Akgöl: Doğu ve Güneydoğu’da kadınlar hastalıklarını geç dile getiriyor

Yayınlanma tarihi:

GAZİ Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniği Jinekoloji Onkoloji Bölümünde görevli Dr. Sedat Akgöl, Doğu ve Güneydoğu’da aile ortamı ve kültürel olarak kadınların hasta olduklarını geç dile getirdiklerini belirterek, “Bu da bir gecikmeye sebep oluyor. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyorö dedi.

Türk Jinekoloji ve Obstetri Vakfı tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Bölge Sempozyumunda konuşan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniği Jinekoloji Onkoloji Bölümünde görevli Dr. Sedat Akgöl, bölge kadınlarının onkolojik hastalıklarını geç dile getirdiğini ve bunun da tedavide olumsuz bir tabloya neden olduğunu kaydetti.

Erken tanının hayat kurtardığını anlatan Dr. Akgöl, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, özellikle onkolojik olarak bize başvuran hastalarımızda şunu görüyoruz; Erken tanıda bir gecikme var. Yani aile ortamından kaynaklanan, kültürel ortamdan kaynaklanan nedenlerle, kadınlarımız hasta olduklarını geç dile getiriyorlar. Bu da bir gecikmeye sebep oluyor. Gecikme olunca özellikle kanser gibi önemli bir hastalığın erken tanısında hayat kurtarırken ne yazık ki geç başvurular nedeniyle hastalarımıza yeterince hizmet veremiyoruz. Bu hastalar, yaşayacakları çok güzel yıllarını ne yazık ki yaşayamıyor duruma geliyorlar. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda bir eksikliğimiz var. Biz de bu sempozyumlarda meslektaşlarımızı bilgilendirerek bunun biraz da önünü almak istiyoruz. Türk Jinekoloji ve Obstetri Vakfı olarak Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgesi sempozyumu düzenliyoruz. Önümüzdeki sene ve ondan sonraki senelerde kongre takvimi güncellenecekö diye konuştu.

Haber- Kamera: Selim KAYA/ DİYARBAKIR,

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla