Connect with us

EKONOMİ

Bakan Şimşek, Yatırımcılara Kripto Varlıklar Konusunda ‘Temkinli Olun’ Uyarısında Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesi düşük olan yatırımcıları sermaye piyasasında temkinli olmaları konusunda uyardı.

Yayınlanma tarihi:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesi düşük olan yatırımcıları sermaye piyasasında temkinli olmaları konusunda uyardı. Özellikle bireysel yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa gibi alanlarda yüksek risk aldığını gözlemlediğini belirten Şimşek, bu konuda ‘Finansal Okuryazarlık Portalı’ ve ev hanımlarına yönelik eğitim gibi projelerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Bakan Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasıyla sahtekarlıklara olan hassasiyetin azalacağını ve doğru yatırım kararlarının alınabileceğini vurgulayarak, finansal okuryazarlık konusunda bir dönem başlatacaklarını duyurdu.

Yatırımcıların finansal okuryazarlık seviyelerinin artırılmasıyla birlikte tasarruf bilinci ve doğru yatırım alışkanlıklarının gelişeceğini belirten Şimşek, özellikle foreks, kripto varlıklar ve borsa gibi alanlarda yüksek kâr beklentisiyle hareket eden bireylerin zarar görebileceğine dikkat çekti. Bu noktada, düşük finansal okuryazarlık seviyesindeki bireylerin risk yönetimi konusunda zorlandığını, sınırlı bilgi birikimine sahip olduklarını ve yanıltıcı tüyo ve duyumlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Şimşek, finansal okuryazarlık konusunda atacakları adımların önemine işaret ederek, bu kapsamda “Finansal Okuryazarlık Portalı”, “Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi”, “Finans Akademisi” gibi projelerin hayata geçirileceğini ve yatırımcıların daha bilinçli ve istikrarlı bir şekilde sermaye piyasalarına katılımını sağlayacaklarını belirtti.

Ayrıca, Sermaye Piyasası Kurulu’nun finansal eğitim çalışmalarında koordinatör kurum olarak görevlendirildiğini ifade eden Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasına yönelik önemli projelerin uygulanacağını söyledi. Bunlar arasında, “Finansal Okuryazarlık Portalı” ile bankacılık, bütçe, kredi ve yatırım gibi konularda toplumun her kesimine hitap edecek içeriklerin sunulacağı belirtildi.

Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen işbirliği kapsamında Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin açılmasının planlandığını ve finans sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçladığını açıkladı. Ayrıca, Finans Akademisi’nin kurulması için çalışmaların sürdüğünü ve ev hanımlarına yönelik finansal okuryazarlık eğitimi verilmesini öngören protokollerin hazırlık aşamasında olduğunu belirtti.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla