Connect with us

TEKNOLOJİ

UniSuper’in bulut aboneliği, Google Cloud tarafından yanlışlıkla silindi!

Avustralya merkezli emeklilik fonu şirketi UniSuper, Google Cloud tarafından yapılan yanlış güncelleme sonrası 1 hafta hizmet veremedi.

Yayınlanma tarihi:

Yarım milyondan fazla UniSuper fonu üyesi, “türünün tek örneği” Google Cloud “yanlış yapılandırmasının” finansal hizmet sağlayıcının özel bulut hesabının silinmesine yol açmasının ardından emeklilik hesaplarına bir hafta boyunca erişemedi.

UniSuper müşterileri için hizmetler, sistemin çevrimdışına alınmasından bir haftadan uzun bir süre sonra Perşembe günü geri yüklenmeye başladı. Yatırım hesabı bakiyeleri geçen haftanın rakamlarını yansıtacak ve UniSuper bunların mümkün olan en kısa sürede güncelleneceğini söyledi.

UniSuper CEO’su Peter Chun Çarşamba gecesi fonun 620.000 üyesine bir mektup yazarak kesintinin bir siber saldırının sonucu olmadığını ve kesinti sonucunda hiçbir kişisel verinin ifşa edilmediğini açıkladı. Chun, sorunun Google’ın bulut hizmeti olduğunu belirtti.

Chun ve Google Cloud’un küresel CEO’su Thomas Kurian tarafından yapılan olağanüstü ortak açıklamada ikili, kesinti nedeniyle üyelerden özür diledi ve bunun “son derece sinir bozucu ve hayal kırıklığı yarattığını” söyledi.

Kesintinin, UniSuper’in bulut hesabının silinmesine neden olan yanlış yapılandırmadan kaynaklandığını ve Google Cloud’un daha önce hiç başına gelmediğini söylediler.

İkili, “Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, kesintinin UniSuper’in Özel Bulut hizmetlerinin sağlanması sırasında yanlışlıkla yapılan yanlış yapılandırmanın UniSuper’in Özel Bulut aboneliğinin silinmesiyle sonuçlandığı benzeri görülmemiş bir dizi olaydan kaynaklandığını doğruladı” dedi.

“Bu, daha önce dünya çapındaki Google Cloud müşterilerinin hiçbirinde meydana gelmemiş, izole edilmiş, ‘türünün tek örneği’ bir olaydır. Bu olmamalıydı. Google Cloud, bu kesintiye yol açan olayları belirledi ve bunun bir daha yaşanmamasını sağlamak için önlemler aldı.”

UniSuper normalde iki coğrafyada çoğaltma işlemine sahip olsa da, bir hizmetin arızalanması veya kaybolması durumunda kolayca geri yüklenebilmesini sağlamak için fonun bulut aboneliği silindiğinden her iki coğrafyada da silinmeye neden oldu.

UniSuper, fonun başka bir sağlayıcıda yedekleri olduğu için sonunda hizmetleri geri yüklemeyi başardı.

İkili, “Bu yedeklemeler veri kaybını en aza indirdi ve UniSuper ile Google Cloud’un restorasyonu tamamlama yeteneğini önemli ölçüde geliştirdi” dedi.

Kaynak: The Guardian

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla