Connect with us

TEKNOLOJİ

Apple’dan yeni spor uygulaması!

Apple, çok konuşulacak bir spor uygulamasını tanıttı. “Apple Sports” isimli uygulama gerçek zamanlı skorlara ve çeşitli istatistikleri kullanıcılara sunacak.

Yayınlanma tarihi:

Apple bugün iPhone kullanıcılarına yönelik yeni bir uygulama olan Apple Sports’u piyasaya sürerek spor ve abonelik işine yatırım yapmaya devam ediyor. Uygulama, sporseverlere favori takımları ve ligleri hakkında gerçek zamanlı skorlara, istatistiklere ve diğer bilgilere erişim olanağı sunacak ve aynı zamanda App Store’daki diğer spor skoru toplayıcılarıyla rekabeti de beraberinde getirecek.

Başlangıçta ABD, İngiltere ve Kanada’da kullanıma sunulan uygulama, şu liglere ilişkin bilgileri içerecek: MLS, NBA, NCAA, NHL, Bundesliga, LaLiga, Liga MX, Ligue 1, Premier League ve Serie A. Apple, daha fazla ligin ekleneceğini söylüyor Gelecek sezonlar için MLB, NFL, NCASF, NWSL ve WNBA dâhil olmak üzere zamanla mevcut olacak.

Uygulama sayesinde kullanıcılar, favori takımlarını, liglerini ve turnuvalarını takip etmek için puan tablolarını özelleştirebilecek ve her maça ait bilgiler, takım istatistikleri, kadro ayrıntıları ve canlı bahis oranları gibi çeşitli bölümler arasında geçiş yapabilecek. Apple, isteğe bağlı olarak kullanıcı tarafından ayarlardan kapatılabileceğini belirtiyor.

Uygulamanın kullanımı ücretsiz olsa da, kullanıcıların Apple’dan ve diğer uygulamalardan canlı maçları izleyebildiği Apple TV uygulaması aracılığıyla, Apple’ın müşterilerini canlı spor alanındaki diğer abonelik tekliflerine yönlendirmesine yardımcı olabilir. Şirket, son birkaç yıldır spor işine yatırım yapıyor ve 2023’te başlayan 10 yıllık bir yayın anlaşmasıyla Major League Baseball ile ortaklıklar imzalıyor. Geçtiğimiz yıl Apple TV uygulaması aracılığıyla MLS Season Pass’i de sunmaya başladı. Aylık 14,99 ABD Doları (465 TL)veya sezon başına 99 ABD Doları(3000 TL) karşılığında. Ayrıca Apple TV, spor izleme, Friday Night Baseball, Major League Soccer maçları ve MLS ve MLB canlı şovları gibi etkinlikleri izlemek için çoklu görüntüleme özelliği sunuyor. (Bu özellik artık iPad’de mevcuttur .)

Sports, Apple’ın Apple TV+, Apple Music, iCloud, App Store, reklamcılık ve daha fazlası dâhil olmak üzere Apple’ın iş alanlarını kapsayan ve dördüncü çeyrekte 22,3 milyar dolara ulaşan hizmet gelirini artırmasına yardımcı olabilir. Apple, eğer isterse zamanla Spor uygulamasını ücretli özelliklerle genişletebilir ancak şirket henüz bu yöndeki planlarını açıklamadı.

Ayrıca Apple, kullanıcıların sporla ilgili ilgi alanlarının Apple ID’leriyle ilişkilendirildiğini ve Apple TV ve Apple News’teki deneyimlerini kişiselleştirmek için diğer uygulamalarla senkronize edileceğini söylüyor. Kullanıcılar isterlerse senkronizasyonu kapatabilirler. Veriler aynı zamanda Apple’ın kişiselleştirilmiş reklamlarını geliştirmek için de kullanılabilir.

Apple, yeni spor uygulamasının lansmanının MLS’nin 29. sezonunun ve Lionel Messi’nin MLS’deki ilk sezonunun başlangıcıyla aynı zamanda gerçekleştiğini belirtti. Apple TV+ aboneleri MLS Season Pass’i ayda 12,99 ABD doları veya sezon başına 79 ABD doları(2500 TL) tutarında indirimli fiyatla ekleyebilir.

Apple Sports ilk etapta İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde sunuluyor ve indirilip çalıştırılması için iOS 17.2 veya sonraki bir sürümünü gerektiriyor. İlerleyen dönemde de Türkçe dilinin de eklenmesi ve ülkemizde de yaygın kullanılmasını bekliyoruz.

Fotoğraf: Apple

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla