Connect with us

TÜRKİYE

Yeni emeklilik sistemi Torba Yasa’da! Emeklilik Yaşı düştü! 5 yıl erken emeklilik

Yayınlanma tarihi:

1 milyon Bağ-Kur’lunun prim gün şartı 9 binden 7 bin 200’e inecek. 5 yıl erken emeklilik imkanının, 10 ve altında personel çalıştıran küçük esnaf ve işletme sahiplerini kapsaması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitleneceğini açıklarken, düzenleme 1 milyon esnaf ve tüccarı kapsayacak.

Yasal düzenlemeyle 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde bin 800 gün daha az primle 5 yıl erken emekli olmak mümkün olacak.

4A İLE 4B EŞİTLENECEK

Meclis’in 1 Ekim’de açılmasıyla birlikte çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında reform adımları devreye girecek. 4A olarak tanımlanan işçiler, 4C olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, 4B olarak tanımlanan yani işverenler için ise bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyor. Yasal düzenlemeyle 4B kapsamına giren işverenlere yönelik istihdam sayısına göre kriterler belirlenecek.

10 ÇALIŞAN KRİTERİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnafı, tüccarı daha az primle emekli edecek model üzerinde çalışıyor. Yapılacak çalışmayla esnafın, emeklilik için gerekli prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenmesi öngörülüyor.

Hayata geçirilecek düzenlemeyle iki sigorta kolu arasındaki bin 800 günlük süre farkı kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenmiş olacak. Edinilen bilgiye göre, prim indirimi 10 ve daha az istihdamı bulunan işyerleri için geçerli olacak.

1261 GÜN KURALI DEĞİŞECEK

Esnafın gelirini de artıracak prim düzenlemesiyle emekliliği belirleyen son 1261 gün kuralı da değişecek. Emekli aylığının bağlanacağı kurum için, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen 7 yıllık fiili hizmet süresi esas alınıyor.

Bu kural sadece SSK’lıları değil bütün çalışanları ilgilendiriyor. Son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçtiyse onun şartlarıyla emekli olunuyor. Esnafın prim yükünün düşmesiyle birlikte bu kural ortadan kalkmış olacak. Hangi sigorta kolundan olursa olsun 7 bin 200 günü tamamlayan emekli olabilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla