Connect with us

EKONOMİ

TÜİK Beklenen Enflasyon Rakamlarını Açıkladı: Eylülde Enflasyon Yine Durdurulamadı

Yayınlanma tarihi:

TÜİK Beklenen Enflasyon Rakamlarını Açıkladı: Eylülde Enflasyon Yine Durdurulamadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), merakla beklenen enflasyon rakamlarını eylül ayına ilişkin olarak açıkladı. TÜİK verilerine göre, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 61,53 artış gösterirken, aylık bazda ise yüzde 4,75 seviyesine ulaştı. Bu rakamlarla birlikte yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65’e yaklaştı ve 2023 yılının en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşıldı.

TÜFE’de Eylül Ayı Değişimleri Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nde yaşanan değişimlere göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 4,75 arttı. Ayrıca, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 55,30 bir artış kaydedildi.

Ana Harcama Gruplarına Göre Değişimler Ana harcama gruplarına bakıldığında, 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 2,59 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, en yüksek artış yüzde 92,48 ile lokanta ve oteller kategorisinde görüldü. Ayrıca, 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 30,27 ile eğitim kategorisinde kaydedildi.

TÜFE’deki Değişimler İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 5,06, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 67,22 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomistlerin Beklentileri AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, eylül ayında TÜFE’nin yüzde 5 artmasını öngörmüşlerdi. Ancak, 12 ekonomistin katıldığı ankette yıllık enflasyonun yüzde 61,91’e çıkacağı tahmin edilmişti. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 65,50 olarak belirlendi.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla