Connect with us

EKONOMİ

SSK ve Bağkur Emeklileri İçin Müjdeli Haber: Temmuz Zammı Açıklandı!

Emeklilerin Temmuz ayında alacakları zam konusunda önemli bir açıklama geldi.

Yayınlanma tarihi:

Emeklilerin Temmuz ayında alacakları zam konusunda önemli bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yılı ’emeklinin yılı’ olarak ilan etmesinin ardından, emekliler dört gözle bekledikleri artışı öğrenmek için sabırsızlanıyorlar.

Temmuz ayındaki artış, enflasyon farkı dikkate alınarak gerçekleşecek ve bu artışın emeklilerin geçim sıkıntılarına ne derecede çözüm olacağı merak konusu haline geldi.

Bu yılın başında yapılan yüzde 49,25’lik zamla birlikte, en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseltilmişti. Ancak, bu zam emeklilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldı ve maaşlar enflasyon karşısında eridi. Milyonlarca emekli, maaşlarına yapılacak olan zamın bu yükü hafifleteceğini umuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2024’ü ’emekli yılı’ ilan etmesiyle birlikte, dikkatler emeklilere yönelik alınacak önlemlere çevrildi.

Temmuz ayında emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı eklenerek artış yapılacak. TÜİK verilerine göre, son altı aylık enflasyon farkı dikkate alınacak ve Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, dört aylık enflasyon farkı yüzde 18,72 olarak belirlendi.

Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, emeklilere yapılacak zam miktarı netlik kazanacak. Uzmanlar, altı aylık enflasyon farkının yüzde 25 civarında olacağını tahmin ediyorlar.

Ekonomist Muhammet Bayram ise Temmuz ayında emeklilere yapılacak zam miktarını açıkladı. Mynet’ten Deniz Işık Balkan’ın haberine göre, Bayram, enflasyon farkının üzerine bir de refah payı eklenmesini beklediğini belirtti.

TÜİK tarafından belirlenen sepetin, vatandaşların harcama alışkanlıklarıyla tam olarak örtüşmediğini söyleyen Bayram, refah payı artışının gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce bu yılı ’emeklilerin yılı’ olarak ilan etmesini hatırlatan Bayram, hükümetten yüzde 30’luk bir artış talep etti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla