Connect with us

Emeklilik

HAVALAR NEDEN SOĞUMADI? Prof. Dr. Orhan Şen’den Uyarı!

HAVALAR NEDEN SOĞUMADI? Prof. Dr. Orhan Şen’den Uyarı!

Yayınlanma tarihi:

İSTANBUL SON HAVA DURUMU! Meteoroloji'den Peş Peşe Açıklama! İstanbul'a Bugün Kar Yağacak?

Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve İstanbul’da kar yağışının görülmemesi, CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen tarafından değerlendirildi. Akdeniz üzerinden gelen meteorolojik sistemlerin etkisi altında olan ülkede, Şen, sıcak havaların ilerleyen dönemdeki olası etkilerine dikkat çekti.

Kış mevsiminin son günlerinde bile sıcaklıkların bahar havasını aratmadığını belirten Prof. Dr. Orhan Şen, Akdeniz üzerinden gelen sistemlerin, hatta bazen Suriye ve Irak üzerinden geçerek sıcak havalara neden olduğunu ifade etti. Bu durumun mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, ilerleyen dönemde ortalamanın üzerinde sıcaklık ve yağış getireceği anlamına geldiğini vurgulayan Şen, “başımızı ağrıtacak” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’yi bu aylarda çoğunlukla Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelen meteorolojik sistemler etkilerdi. Bu sene azınlıkta kaldılar, çoğunlukla Akdeniz üzerinden gelen, hatta bazen Akdeniz’i geçip Suriye ve Irak üzerinden de gelenler etkiliyor. Bu nedenle hava sıcak ve kar yağışı az. Bundan sonra ne olacak? Gene ortalamanın üzerinde sıcaklık ve yağış tipinde ve rejiminde değişimleri göreceğiz. Bu ne demek? Şiddetli yağışlar, hortumlar, başımızı ağrıtacak gibi.”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesine göre ise, ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun aralıklı yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde seyretmesi beklenirken, genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi tahmin edilen rüzgarın, çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla