Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Evde Bakım Maaşlarına Zam Geldi! Ne Kadar Oldu? Nasıl Sorgulanır?

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç hasta, engelli ve yaşlı vatandaşlara her ay bakım ihtiyaçlarının karşılanması adına yapılan ödemeler, “evde bakım maaşı” olarak biliniyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

65 Yaş Aylığı, Evde Bakım, Dul Engelli Maaşı ve Aile Destek Yardımına Zam! Temmuzda Kim Ne Kadar Olacak? Kuruşu Kuruşuna Hazırlandı

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç hasta, engelli ve yaşlı vatandaşlara her ay bakım ihtiyaçlarının karşılanması adına yapılan ödemeler, “evde bakım maaşı” olarak biliniyor. Memur maaş katsayısına göre düzenlenen evde bakım maaşlarının zamlı olarak hesaplara geçmesi bekleniyor.

Evde bakıma ihtiyaç duyan yaşlı, hasta ve engelli bireyler ile aileleri için ödenen destek her ay il il olarak ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yatırılan evde bakım maaşları Mayıs döneminde yine zamanında hesaplara yatırılacak.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşları genellikle her ayın 15 ila 31’i arasında hesaplara yatırılıyor. Buna göre, Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemelerinin 15 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılması bekleniyor.

2024 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Memur maaşlarına gelen zamla birlikte, evde bakım maaşı ücretlerine de yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Buna göre, “evde bakım desteği” yapılan zamla birlikte 5.098 TL’den 7.608 TL’ye yükseldi.

e-Devlet İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

e-Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C. kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için gelir kriterlerinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri, ve ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu gibi şartlar aranır. Başvurular, engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılır.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir