Connect with us

EKONOMİ

Emekliye kök maaş ne kadar olacak? SGK-SSK, Bağ-kur’luya %50 ek zam refah payı seyyanen zam

Yayınlanma tarihi:

Emekliye kök maaş ne kadar olacak? SGK-SSK, Bağ-kur'luya %50 ek zam+refah payı+seyyanen zam

Milyonlarca emekli için ocak ayı zammı ve iyileştirme beklentisi, yaklaşan önemli bir dönemin habercisi olarak gündemdeki yerini koruyor. Emeklilerin beklentilerini karşılamak için önemli adımlar atılmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantıda, emekli maaşlarının iyileştirilmesi için 3 farklı formül masaya yatırılacak ve bu çalışma son şeklini aldıktan sonra Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, emeklilerin beklediği iyileştirme çalışmalarına dair umut verici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Başkan Erdoğan, ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, bu çalışmanın sonuçlarının beklenenden daha fazla uzamayacağını ve en kısa zamanda hayata geçirileceğini vurguladı. İşte emekliye 3 maddeyle 2024 Ocak zammı…

Emeklilerin gözü kulağı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan iyileştirme çalışmasında gelirleri artıracak çalışmayla ilgili son açıklamayı Başkan Erdoğan yaptı. ABD ziyareti sırasında konuya değinen Başkan Erdoğan, “Fazla uzamaz. Yani en kısa zamanda. İlgili bakanım zaten çalışmalarını sürdürüyor. 2024’e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireceğiz” ifadesini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sürerken, önümüzdeki hafta önemli bir aşamaya geçilecek. Çalışmanın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla yapılacak toplantıda masaya yatırılması planlanıyor.

Önümüzdeki hafta bakanlar düzeyinde ele alınacak çalışma, tamamlandığında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Ardından da Meclis’e sevk edilerek yasa süreci başlatılacak. Emeklilere yönelik iyileştirme çalışmalarında hem kök aylıkları artırılacak hem en düşük emekli aylığını yükseltecek 3 formül gündeme geliyor.

Bu kapsamda, şu an için 7,500 TL olan en düşük aylık ödemesinin artırılması bekleniyor. Burada en az 10,000 TL seviyesi konuşuluyor. Bu yönde bir düzenleme yapılırsa, kök aylığı ne olursa olsun emeklilere 10,000 TL’den az ödeme yapılamayacak. Örneğin; en düşük aylık 10,000 TL yapılırsa, kök aylığı ve ek ödemesinin toplamı 10,000 TL’den az olan emeklilere verilecek para her ay 10,000 TL’ye tamamlanacak. Yani emeklilerin eline en az 10,000 TL geçecek.

Taban aylıktaki artışın yanı sıra kök aylıkta da artış üzerinde duruluyor. İlk formül seyyanen artış, özellikle memurlarda Temmuz ayında uygulanmıştı. Maaşlara 8,077 TL seyyanen zam ilave edilmişti. Emeklilerde de seyyanen artış formülünün uygulanması mümkün. Burada tüm emeklilere aynı tutarda seyyanen zam yapılabilir veya maaşa göre kademeli bir zam söz konusu olabilir.

Emeklilere yönelik üçüncü formül ise oransal zam. Kök aylıklara yansıyacak bu artış refah payı şeklinde de uygulanabilir ve burada da maaşa göre kademeli bir oran belirlenebilir.

Artışlara ilişkin hazırlanacak formüller, çalışmaların tamamlanmasının ardından Başkan Erdoğan’a sunulacak. Hangi formül veya formüllerin uygulanacağı ve tutarları/oranları konusunda son kararı Başkan Erdoğan verecek. Düzenleme Ocak ayındaki zamla birlikte yürürlüğe girebileceği gibi, yeni yıl beklenmeden de hayata geçirilebilecek. İyileştirme haricinde Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla