Connect with us

TÜRKİYE

Emekli maaş düzenlemesi meclise geliyor

Yayınlanma tarihi:

Milyonlarca emeklinin beklediği emekli maaşı zammı için çalışmalar hızlandı. Enflasyon oranının yüzde 65 olmasıyla, en düşük emekli maaşının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

Meclisin açılması ile gündeme gelecek maaş artışına ilişkin yasal düzenlemede teklif için son hazırlıklar yürütülüyor. Zam düzenlemesinde öncelikle kök maaşlara yoğunlaşıldı. En düşük emekli maaşının yukarı çekilmesi gündemde.

7 bin 500 lira olan mevcut uygulamada en düşük emekli maaşının yukarı çekilip çekilmeyeceği çalışmanın tamamlanmasıyla belli olacak. Bu konudaki çalışmalar, tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Kabine toplantısında görüşülecek. Ardından TBMM’deki süreç başlayacak.

Yılbaşına kadar yasalaşacak

Meclisin açılmasına günler kaldı. Bu süre içinde son şekli verilen çalışmanın, yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Yasal düzenlemenin ekim ayında meclis gündemine gelmesi, yılbaşından önce de Genel Kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor.

Ek zam, enflasyona karşı koruma sağlayacak

Enflasyon oranının yüzde 65 olmasıyla, emeklilerin maaşlarının enflasyon karşısındaki kayıplarını telafi edecek ek zam yapılması bekleniyor. Ek zam, emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirmeye de yardımcı olacak.

Ek zam, emeklilerin beklentisini karşılayacak mı?

Emekli sendikaları, en düşük emekli maaşının 15 bin liraya çıkarılması talebinde bulunuyor. Ek zam oranı ve en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı, önümüzdeki günlerde netleşecek.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla