Connect with us

EKONOMİ

Barem Ambalaj’ın halka arzına 2,4 kat talep geldi

Yayınlanma tarihi:

İzmir, Gaziantep ve Karaman’da ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Barem Ambalaj’ın 3-4 Ağustos tarihlerinde borsada ‘satış’ yöntemiyle halka açılan paylarına 2,4 kat talep geldi. Yüzde 20’lik payının halka arzı için talep toplamaya çıkan şirketin halka arz büyüklüğü 378 milyon lira oldu. 

Yılda yaklaşık 100 bin ton fiili üretim kapasitesine sahip olan, 20’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, 800’den fazla kişiye istihdam sağlayan ve 2021 yılı ISO ikinci 500 şirket sıralamasında Türkiye’nin en büyük 146’ıncı sanayi kuruluşu olan Barem Ambalaj (Barem Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.) 3-4 Ağustos tarihleri arasında çıktığı halka arzı 2,4 kat taleple tamamladı. Halka arz fiyatının 36 TL olduğu ihraçta halka arz büyüklüğü 378 milyon TL olurken, halka arza katılım sağlayan yatırımcı sayısı 277 bin 158 olarak gerçekleşti. İhraç sonrası halka açıklık oranı ise yüzde 20 oldu.

“YATIRIMCILARIMIZIN İLGİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Halka arza ilişkin açıklama yapan Barem Ambalaj Genel Müdürü Metin Kaya, yatırımcılardan 2,4 kat talep geldiğini hatırlatarak, “Yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sektördeki başarılı konumumuzu yatırımcılarımızdan aldığımız güçle artırarak devam edeceğiz” dedi.

Halka arzdan elde edilecek net 255 milyon 750 bin TL tutarındaki fonun yüzde 45’lik kısmının temel olarak gerek stokların finansmanı gerekse de kapasite artırıcı ve modernizasyon kapsamındaki makine, ekipman ve teçhizat yatırımları kapsamında oluşan finansal borçların anapara ve faiz ödemelerinde kullanılacağını belirten Kaya, kalan yüzde 55’lik kısmının da şirketin üretim faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan ana hammaddelerden olan kağıt ve karton alımı kapsamında işletme sermayesi ihtiyacının finansmanında kullanılmasının planlandığını ifade etti.

5 İŞ GÜNÜ BOYUNCA GERİ ALIM TAAHHÜDÜ

Şirket üretim maliyetleri arasında önemli yer tutan enerji giderlerini minimize edebilmek adına İzmir, Gaziantep ve Karaman’daki tesislerinde toplam kurulu gücü 3,6 megawatt (MWh)  olan 2,0 milyon ABD Doları tutarındaki GES yatırımını cari yılın ilk çeyreği itibarıyla tamamladı ve Nisan 2022 sonu itibarıyla tüm tesislerde elektrik üretimine başladı. 2021 yılını 771,1 milyon TL gelir ve 122,2 milyon TL net kâr ile kapatan şirketin bir önceki yıl geliri 412,1 milyon TL ve net kârı ise 46,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket, 2022 yılının ilk üç ayını ise 370,5 milyon TL ciro ve 87,5 milyon TL net kârla kapattı. Şirket tarafından bir yıl bedelli sermaye artırımı yapmama, ortaklar tarafından da 1 yıl paylarını satmama taahhüdünün uygulanacağı halka arzda 5 iş günü boyunca geri alım taahhüdü de veriliyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda dağıtılabilir kârının nakit ve bedelsiz pay olarak dağıtılmasını da öngörüyor.

Şirket, 2021 yıl sonunda yıllık yüzde 148 artışla 179,8 milyon TL, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 319 artışla 103,4 milyon TL FAVÖK elde etti. 31 Aralık tarihindeki finansallarında FAVÖK tutarının, 2022 yılı için 348,3 milyon TL’lik FAVÖK tahmininden daha düşük olması halinde, sapma oranı kadar ilave pay, şirket ortakları Recep Taşyanar ve Şenferiye Taşyanar’ın hesaplarından yatırımcıların hesabına aktarılacak.

 

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla