Connect with us

EKONOMİ

Petrol fiyatları düşüşe geçti, gözler akaryakıta çevrildi

Yayınlanma tarihi:

Brent petrolün varil fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışına ilişkin açıklamalarının ardından son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Dün 91,56 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,92 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 15.21 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2,3’lük bir düşüşle 88,79 dolara geriledi. Bu, son bir ayın en düşük seviyesi oldu.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,22 dolardan alıcı buldu.

Piyasalar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugün yapacağı toplantıdan çıkacak üretim kararına odaklanmış durumda. Ancak, ABD’nin dünyanın en büyük petrol tüketicisi olarak faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde olacağına işaret eden makroekonomik verileri, petrol fiyatlarının son bir ayın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Akaryakıt fiyatlarında düşüş beklentisi

Brent petrolünün varil fiyatı dünü 90,92 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra bugün 88,79 dolara kadar geriledi. Bu durum, akaryakıt fiyatlarına olası bir yansımanın beklentisi oluşturuyor.

Uluslararası piyasada yaşanan bu fiyat düşüşünün, akaryakıt sektöründe de etkilerinin görülmesi muhtemel. Akaryakıt dağıtım şirketleri, petrol fiyatlarındaki düşüşü takip ederek, önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarında indirime gidebilir.

Düşüş ne kadar olur?

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ne kadar olacağını kesin olarak söylemek mümkün değil. Ancak, piyasa beklentileri, akaryakıt fiyatlarında 1-2 lira civarında bir indirim olabileceği yönünde.

Bu indirimin, akaryakıt fiyatlarının son bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından tüketicilere rahatlama getireceği düşünülüyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla