Connect with us

EKONOMİ

KIDEM TAZMİNATINDA, İŞÇİ VE İŞVEREN ARASINDA DENGE DEĞİŞİYOR!

KIDEM TAZMİNATINDA, İŞÇİ VE İŞVEREN ARASINDA DENGE DEĞİŞİYOR!

Yayınlanma tarihi:

Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın İstanbul Sanayi Odası (İSO) Nisan ayı Meclis Toplantısı’na katılmasıyla birlikte kıdem tazminatı reformu gündemde. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, mevcut kıdem tazminatı sisteminin hem işverenleri hem de çalışanları mağdur ettiğini belirterek iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bahçıvan, sadece %15’inin kıdem tazminatından faydalandığını söyleyerek yeni modellerin tasarruf sahiplerini endişelendirmeyecek şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Kıdem tazminatı reformuyla işçilerin haklarının korunmasını hedeflediğini belirten Serbest Mali Müşavir Muhammet Bayram da mevcut sistemin adil olmadığını ve tüm çalışanların bu haktan faydalanması gerektiğini dile getirdi.

Bayram’a göre, yapılacak düzenlemeyle işverenlerin kıdem tazminatı yükünden kurtulacağı bir fon sistemi oluşturulacak. Bu sistemle işverenler, işçiler adına bir fon üzerinden kaynak ayıracaklar. Ancak, kıdem tazminatı reformu sadece işçileri değil, işverenleri de ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Müşaviri Dilek Ete, bu reformun işçilerin emekli maaşlarını etkileyebileceğini ve iki taraf arasında uzlaşı sağlayacak önemli bir adım olduğunu belirtti. Ete’ye göre, kıdem tazminatı sisteminin eksikliklerinin tamamlanması ve uzaktan çalışma gibi yeni iş düzenlemeleriyle uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.

Kıdem tazminatı reformu, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir düzenleme olarak değerlendiriliyor ve her iki tarafın da görüşleri alınarak hayata geçirilmesi bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla