Connect with us

EKONOMİ

EYT’de son dakika! Emeklilik yaşı ve prim günü şartı değişiyor

Yayınlanma tarihi:

2000 Sonrası SGK Girişlilere Emeklilik Piyangosu Vurdu! EYT Şartı Olmadan 5 Yıl Erken Emekliliğe ONAY VERİLDİ

EYT düzenlemesi ile 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşlara yaş şartı olmadan erken emeklilik hakkı tanınmıştı.

Yaklaşık 3 milyon vatandaş prim günü ve sigortalılık süresini tamamlamaları halinde dilekçelerini verdi ve emekliliğe hak kazandı. Zaman içinde emekli vatandaş sayısının 5 milyona kadar çıkması bekleniyor. Bir yandan da 1999 sonrası sigorta girişi olan vatandaşlar yeni bir erken emeklilik düzenlemesi için hükümete çağrı yapıyordu.

Bu çağrılar karşılık buldu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT’yi kaçıranlara da kısmi emeklilik fırsatı sunacak bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladı.

Kısmi emeklilik sistemi ne zaman çıkacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca çalışana güzel haberi duyurmuştu. Emeklilik sisteminde büyük bir reform olacağını ve bu düzenleme ile birlikte sistemin sil baştan değişeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası kısmi emeklilik sistemi için araştırmalar başladı.

Kısmi emeklilik düzenlemesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. Bakanlıkta çalışmalar sürerken henüz emeklilik düzenlemesinin ne zaman meclise geleceği konusunda bir bilgi paylaşılmadı. Ancak yerel seçimlerden önce bu düzenlemenin hayata geçeceği tahmin ediliyor.

Kısmi emeklilik kimleri kapsıyor?

Emeklilik sisteminde yapılacak olan reform öncesinde kısmi emeklilik sistemi ile ilgili araştırmalar başladı. Uzmanlara göre kısmi emeklilik sistemi ikiye ayrılacak. 1999 öncesi sigortalı olan ve EYT’yi kaçıranlar için ayrı bir düzenleme, sigorta girişi 1999-2000-2004-2008 olanlar için ayrı bir düzenleme yapılacağı tahmin ediliyor.

Kısmi emeklilik sisteminde yaş şartı olması bekleniyor. Şu an için yaş şartı 55 olarak görünüyor. Ayrıca kademeli prim gün sayısı şartı da getirilecek. Uzmanların açıklamalarına göre kısmi emeklilikte aranacak kademeli prim gün sayısı 4.500-4600-4800 gün olacak.

Kısmi emeklilikte maaş ne kadar olacak?

Kısmi emeklilik sisteminde maaş, çalışma süresine ve prim gün sayısına göre belirlenecek. Çalışma süresi uzadıkça ve prim gün sayısı arttıkça maaş da artacak.

Kısmi emeklilik nasıl olacak?

Kısmi emeklilik sisteminde çalışanlar, emeklilik şartlarını yerine getirdikleri halde tam zamanlı çalışmayı bırakarak kısmi zamanlı çalışmaya geçebilecekler. Kısmi zamanlı çalışmada çalışanlar, emeklilik maaşı da alabilecekler.

Kısmi emeklilik düzenlemesi ile milyonlarca kişi erken emeklilik fırsatı elde edecek. Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte emeklilik yaşı ve prim gün sayısı şartı değişecek. Ayrıca kısmi emeklilik sisteminde maaş, çalışma süresine ve prim gün sayısına göre belirlenecek.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla