Connect with us

EKONOMİ

Ev Sahipleri Dikkat! Turistik Kiralama Belgesi Zorunlu Hale Geliyor!

TBMM, milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren yeni konut kiralama düzenlemesini onayladı.

Yayınlanma tarihi:

TBMM, milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren yeni konut kiralama düzenlemesini onayladı.

Artık ev sahiplerinin, belirli koşullara uygun olarak 30 gün içinde bildirim yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde 1 milyon TL’ye varan cezalar uygulanacak.

Yeni Düzenleme Detayları:

  • Ev sahipleri için zorunlu hale getirilen bu uygulama kapsamında, belgelerin eksiksiz bir şekilde 30 gün içinde bildirilmemesi durumunda, idari para cezaları kesilecek.
  • Yeni düzenleme, özellikle turistik amaçlı konut kiralamalarını denetleyerek, sektörde düzenin sağlanmasını hedefliyor.
  • Ev sahiplerinin, turistik kiralama faaliyeti için alması gereken izin belgesi artık zorunlu hale getiriliyor.
  • İzin belgesine sahip olabilmek için başvuruda bulunan ev sahiplerinin, turistik kiralama için uygun görülen bağımsız bölümlerle ilgili tüm kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı kararı ibraz etmeleri gerekiyor.
  • Turistik kiralama izin belgesi alacak olanlar için belgelendirme süreci, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre belirlenmiş A grup seyahat acentaları aracılığıyla yapılacak.

Cezai Yaptırımlar:

  • Kanun, belirli kurallara uymayan veya izin belgesi olmadan konut kiralayanlara ve ihlallerin devam etmesi durumunda 1 milyon TL’ye kadar idari para cezaları uygulanabileceğini belirtiyor.
  • Verilen cezalar, belirli süreler içinde izin belgesi alınmaması veya ihlallerin devam etmesi durumunda artarak devam edecek.

Amacı ve Sonuçları:

Bu kanunun amacı, turistik konut kiralama sektöründe şeffaflığı artırmak, ev sahiplerini korumak ve kiralama standartlarını yükseltmek. Ev sahipleri için önemli olan bu düzenleme, sektörde daha düzenli bir yapı oluşturmayı hedefliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla