Connect with us

TÜRKİYE

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Yüzde 25’lik kira sınırlaması kalkıyor mu?

Yayınlanma tarihi:

Ev sahipleri ve kiracılar tarafından yakından takip edilen kira zam sınırlaması, 2 Temmuz 2024 yılına kadar uzatılmıştı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları ve gayrimenkul uzmanlarının yorumları, sınırlamanın 2024 yılında kaldırılabileceğini gösteriyor.

Şimşek, kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi uygulamalarla vatandaşların korunmasının amaçlandığını belirterek, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak dedi.

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı ise yüzde 25 sınırlamasının kaldırılmasının beklenen bir gerçek olduğunu belirterek, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

Pandemi döneminden itibaren gayrimenkul sektörünün yaşadığı üretim eksikliği

Artan maliyetler ve finansmana erişimdeki problemler nedeniyle gayrimenkule erişimin zorlaşması

Deprem felaketi, kentsel dönüşüm ve üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarının fiyatları artırması

Ekonomik dengelerin bozulması

Özelmacıklı, yüzde 25 sınırlamasının ekonomik gerçeklerle örtüşmediğini belirterek, kaldırılması durumunda kira artışlarının piyasa koşullarına göre belirleneceğini söyledi.

Kira zam sınırlaması 2024 yılında kaldırılırsa, ev sahipleri kiralarını serbestçe belirleyebilecek. Bu durumda, kira artışlarının daha da yükselmesi bekleniyor. Ancak, konut arzı artırılarak ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi sağlanarak kira artışlarının kontrol altına alınması mümkün olabilir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla