Connect with us

TEKNOLOJİ

Ankara arasında 800 Gbps’lık bağlantı hızına ulaştı

Yayınlanma tarihi:

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre İstanbul Gayrettepe ve Ankara Ulus’ta bulunan transport şebeke sistemlerinin 800GE arayüzlerini transmisyon altyapısı üzerinden yedekli transfer ederek, iki büyük şehir arasında tek bir arayüz üzerinden 800 Gbps canlı trafik taşıdı. Türkiye’de bir ilk olarak uzun mesafede ve canlı trafik taşınarak yapılan denemede, mevcut sistemlere göre yüzde 44 enerji tasarrufu sağlandığı görüldü.

Yapılan denemelerde İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehri birbirine 800 Gbps olarak yüksek bir hızla bağladıklarını aktaran Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satın Alma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, “Şebekemizi en gelişmiş fiber optik teknolojileri ile güçlendirerek bireysel ve kurumsal müşterilerimizin giderek artan taleplerini bugün olduğu gibi gelecekte de rahatlıkla karşılayabiliyor olacağız. Eriştiğimiz bu hızlar ulaşım, dijital oyun, otomotiv, enerji, gıda, tarım, akıllı şehir yönetimi, sağlık ve üretim gibi daha birçok dikey pazar uygulamasının daha verimli kullanılmasına imkân sağlayacak” dedi.

BEYTUR: YÜZDE 44 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Daha yüksek hız, kapasite ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler ile müşterilere kaliteli ve çeşitli sürdürülebilir servisler sunmayı amaçladıklarını söyleyen Beytur, “Bu teknoloji, 2 kat daha yüksek hızlara ulaşmayı sağlarken aynı zamanda yaklaşık yüzde 44 enerji tasarrufu sağlıyor. Yaptığımız denemelerde İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehri birbirine 800 Gbps yüksek hızla bağladık. Eriştiğimiz bu hızlar ulaşım, dijital oyun, otomotiv, enerji, gıda ve tarım, akıllı şehir yönetimi, sağlık, üretim gibi daha birçok dikey pazar uygulamasının daha verimli kullanılmasına imkân sağlayacak” dedi.

BİLGİN: . TÜRK TELEKOM İLE BİRLİKTE TÜRKİYEDE İLK KEZ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ KANITLAYABİLMİŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Nokia Türkiye Genel Müdürü Erensoy Bilgin, “Nokia’nın F5 teknolojisi ile 7750 SR yönlendiricilerinde etkinleştirilen 800GE, hizmet sağlayıcıların trafik talebine ayak uydurabilmeleri ve geniş ölçekte farklılaştırılmış hizmetler sunabilmeleri için ihtiyaç duydukları kapasiteyi ekler. Türk Telekom ile birlikte Türkiyede ilk kez uzun mesafeli bir bağlantı üzerinden hem teknolojinin performansını hem de enerji verimliliğini kanıtlayabilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satın Alma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur - İstanbul DHA

  • Nokia Türkiye Genel Müdürü Erensoy Bilgin - İstanbul DHA

  • Türk Telekom, yeni nesil 800GE teknolojisini uzun mesafede canlı trafik taşıyarak Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu. İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirilen denemede 800 Gbps’lık bağlantı hızına ulaşıldı. Nokia iş birliği ile yapılan testte; mevcut v

Demirören Haber Ajansı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla