Connect with us

Emeklilik

SGK’dan Kronik Hastalara 7.609 TL Destek! Başvuru Şartları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kronik hastalığı olan bireylere yönelik nakit para yardımını duyurdu.

Yayınlanma tarihi:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kronik hastalığı olan bireylere yönelik nakit para yardımını duyurdu. Maddi durumu zayıf olan ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilere çeşitli paketler altında yardım ödemeleri başladı.

Tüberküloz ve SSPE gibi hastalıklar nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için düzenlenmiş nakdi yardım programları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanmış olan Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’nde hastalık bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Bu kişilere devlet tarafından aylık 7.609 TL hastalık yardımı yapılacaktır.

Kronik Hastalık Yardımı Hangi Hastalıklara Verilir?

Kronik hastalık yardımı için öncelikli olarak kişinin başvurduğu yardım türü belirleyicidir. Örneğin, Tüberküloz ve SSPE hastalıklarına sahip bireyler için özel bir yardım bulunurken, Silikozis hastalarına yönelik yardım için de bu hastalığı taşıyanlar başvurabilir.

Elektrik faturası yardımı ise cihaza bağımlı olduğu belgelenen tüm kronik hastalara sağlanmaktadır. Bu nedenle, hastalık türü şartı aranmamaktadır. Tüm ödemeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylandıktan sonra hesaplara düzenli olarak yapılmaktadır.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla