Connect with us

TÜRKİYE

SGK Baş Uzmanından Kritik Uyarı! Hem Bağkur’u Hem SSK’sı Olanlar Yandı! Bunu Yapmayan Pişman Olur

Yayınlanma tarihi:

SGK Baş Uzmanından Kritik Uyarı! Hem Bağkur'u Hem SSK'sı Olanlar Yandı! Bunu Yapmayan Pişman Olur

Sosyal Güvenlik Baş Uzmanı İsa Karakaş, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sürecinin hızla ilerlediğini ve milyonlarca başvurunun halen devam ettiğini vurguladı. Karakaş, özellikle Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur çalışmalarının bir arada olduğu, kendi iş yerlerinde SSK’lı olarak kaydedilen veya şirket ortaklığı sırasında SSK’lı olarak görünen bireylerin durumunu ele aldı.

SGK Başuzmanı Karakaş, yaptığı konuşmada EYT başvurularının geçersiz sayılma ihtimaline dikkat çekti. SGK’nın bu nedenle başvuru sahiplerinin 2011 öncesine ve sonrasına göre değerlendirildiğini belirtti.

Ayrıca SGK’nın, 2008 yılından itibaren yürürlükte olan uygulamaları da göz önünde bulundurduğunu, SSK mı yoksa Bağ-Kur mu olduğuna bağlı olarak nasıl işlem yapılacağını açıkladı.

Karakaş, eksik prim ödemelerinin emeklilik başvurularını geçersiz kılabileceğini ifade ederek, “Bazen emeklilik dilekçesi verildiğinde SSK geçersiz kabul edildiğinden, gerekli prim miktarı otomatik olarak artar. Bu durumda, Bağ-Kur’dan emekli olmak isteyen bir erkeğin en az 9 bin prim ödemesi gerekmektedir. Bu şart sağlanmadan emekli olunamaz. Eğer SSK’dan emeklilik düşünülürken, SSK’dan Bağ-Kur’a geçiş ihtimali varsa, daha düşük prim ödenmesine rağmen emeklilik geçersiz sayılabilir” dedi.

Kendi iş yerlerinde SSK’lı olarak kaydedilen veya şirket ortaklığı sırasında SSK’lı olarak gösterilen kişilerin durumunda, hizmet defterinin detaylı şekilde incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Karakaş, aynı dönemde hem Bağ-Kur hem de SSK çalışması bulunan bireylerin hizmet çakışmalarının analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Bu bilgiler ışığında emeklilik planlamasının büyük önem taşıdığını belirten Karakaş, ayrıca mahsuplaşma imkanının varsa bunun kullanılmasının ve en düşük zararla emeklilik planlamasının yapılmasının büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla