Connect with us

EKONOMİ

Emeklilik Hakkı Kolaylaşıyor: SGK Prim Borcu Olanlar Dikkat!

Emeklilik için prim ödemeleri ile ilgili önemli değişiklikler gündemde!

Yayınlanma tarihi:

Emeklilik için prim ödemeleri ile ilgili önemli değişiklikler gündemde! Esnaftan çiftçiye, evde üretim yapanlardan ev işlerinde çalışanlara kadar yediden yetmişe her koşulda çalışan vatandaşları etkileyen düzenlemelerle ilgili detaylar netleşti.

Eski düzenlemelere göre emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamlamak zor ve masraflı bir süreç olabiliyordu. Fakat yeni düzenleme ile prim gün sayısını tamamlamak için çeşitli yollar sunuluyor. Bu yollardan bazıları şunlar:

  • Herhangi bir iş yerinde çalışmak
  • Kendi iş yerini açmak
  • Bir iş yerine ortak olmak
  • İsteğe bağlı sigorta primi yatırmak
  • Borçlanma yoluyla

Prim Borcu Olanlar İçin Fırsatlar

Geçmişte prim borcu nedeniyle emeklilik hakları dondurulan Bağ-Kur’lular, bu yıl başvururlarsa günlük 230,03 TL ödeyerek bu süreleri canlandırabilecekler. Başvurup tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içinde ödeme yapacaklar ise her gün için 154,27 TL ödeyerek dondurulmuş hizmet sürelerini kazanabilecekler.

Doğum ve Askerlik Borçlanması Kolaylaşıyor

Doğum ve askerlik borçlanması yapmak isteyenler için de yeni imkanlar sunuluyor. Bu yıl başvuranlar için günlük en düşük ödeme 213,36 TL, en yüksek ödeme ise bin 600,20 TL olarak belirlendi. Bir aylık borçlanma en az 6.400,80 TL olacak.

Part-Time Çalışanlar da Emeklilik Hakkı Kazanabilecek

Ay içinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek kalan sürelerini tamamlayabilecekler. Aylık kazanç alt sınırına göre işsizlik sigortası primi ödemek istemeyenler aylık 6.400,80 TL, ödemek isteyenler ise 7.000,88 TL üzerinden gün sayısına göre ödeme yapacaklar.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla