Connect with us

EKONOMİ

Yüzde 25 Zam Sınırının Kaldırılmasıyla Kiralara Beklenen Zam Oranları Belli Oldu: Kiracıları Endişelendiriyor

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan ev sahiplerinin son zamanlarda artan kira zamları, Temmuz ayında sona eren hükümetin yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla daha da belirgin hale gelebilir.

Yayınlanma tarihi:

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan ev sahiplerinin son zamanlarda artan kira zamları, Temmuz ayında sona eren hükümetin yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla daha da belirgin hale gelebilir. Bu durum, kiracıların uykularını kaçıran bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Yüzde 25 kira zammı sınırının Temmuz ayında sona ermesiyle birlikte, konut kiralarındaki artışlar yeniden enflasyon oranına göre belirlenecek. Uzmanlara göre, yapılan hesaplamalara göre kira zamlarının yüzde 70’e kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Henüz hükümetten yüzde 25 zam sınırının uzatılmasına dair bir açıklama gelmedi. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basına kapalı bir toplantıda bu sınırın kaldırılacağı yönünde bir açıklama yaptığı iddia edilmiş, fakat bu bilgi kısa süre içinde İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlanmıştı. Benzer şekilde, kiralarda tavan zam uygulamasının da uzatılacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Peki, Temmuz ayından sonra konut kira zamları ne kadar olacak?

2022 yılında başlatılan yüzde 25 kira zammı sınırlamasının bir yıl daha uzatılması, kiracılar arasında bu sınırın yeniden uzatılacağı beklentisini düşürmüştü. Ancak, uzmanlar, sınırlamanın kalkmasıyla birlikte konut kiralarındaki zamların yüzde 70’e kadar çıkabileceğini öngörüyor.

Sınırlamanın kalkmasıyla birlikte kira zamları yeniden 12 aylık enflasyon oranı üzerinden hesaplanacak. Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 55,91 olarak belirlenmiş durumda. Yani, yüzde 25’lik sınırın kalkması halinde konut sahipleri, Mart ayında kiralara en çok yüzde 55,91 oranında zam yapabilecekler.

Milyonlarca kiracı, kira zamlarının ne kadar olacağını merak ediyor ve gözlerini Temmuz ayı enflasyon oranına çevirmiş durumda. TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, senenin sonunda enflasyonun yüzde 44 seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için, senenin geri kalanında ortalama aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 2,5 oranında olması gerekiyor.

Yapılan hesaplamalara göre, bu şartlar altında 12 aylık ortalama enflasyonun (aylık tavan kira zam oranı) gelecek aylarda şu şekilde olması bekleniyor:

  • Haziran: yüzde 64,6
  • Temmuz: yüzde 70,9
  • Ağustos: yüzde 64,1
  • Eylül: yüzde 62,4
  • Ekim: yüzde 60,6
  • Kasım: yüzde 58,8
  • Aralık: yüzde 56,9

Enflasyon verilerine göre, Temmuz ayında kira sözleşmesi yenilenen konut sahiplerinin yapacağı tavan zam oranı yüzde 64,6 olacakken, yenileme tarihi Ağustos’a denk gelenler için bu oran yüzde 70,9’a yükselecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla