Connect with us

TEKNOLOJİ

Yazılım Geliştiriciler için 13. Cuma Kabusa Dönebilir

Pc.gen.tr’de yayınlanan habere göre Microsoft’un sahibi olduğu popüler yazılım geliştirme platformu GitHub’daki yeni güvenlik değişlikliği pek çok yazılım geliştiricinin çalışmasına engel olabilir.

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre geliştiriciler daha önce yazılım geliştirme için kullandıkları GitHub hesabındaki şifrelerini yazılım projelerinde kullanabilmek için bilgisayarlarına açık bir şekilde kaydedebiliyorlardı. Bu durum dikkatsiz geliştiricilerin GitHub şifrelerinin kolayca başkaları tarafından elde edilmesine olanak sağlıyordu.

GitHub’un yarın devreye alacağı önlem ile bu durumun önüne geçilecek. Ancak hali hazırda şifrelerini kullanmaya devam eden geliştiriciler 13 Ağustos 2021 Türkiye saati ile 19.00’dan itibaren işlem yapmaya çalıştıklarında hata almaya başlayacaklar.

Bazı uzmanlar, yazılım geliştiricilerin bu durumdan haberi olmadığını ve değişikliğin geçerli olacağı saatten itibaren bazı yazılım geliştirme işlerinde küçük çaplı bir kaos yaşanabileceği yorumunda bulunuyorlar.

GitHub Nedir? GitHub Ne İşe Yarar?

GitHub, genellikle yazılım geliştiricilerin kullandığı bir dosya versiyonlama servisidir. Adını aldığı Git teknolojisini kullanmaktadır. Yazılım geliştiriciler yazdıkları dosyaları farklı zamanlarda GitHub’a yükleyerek geliştirdikleri yazılımın farklı aşamalarını kayıt altına alabilirler. Bu sayede yazılımdaki değişiklikler kolayca takip edilebilir.

Kolay takip edilebilme özelliğinden ötürü birden çok kişinin devam ettiği yazılım geliştirme süreçlerinde de aktif olarak kullanılmaktadır.

GitHub, küresel çapta Git hizmeti alınan hizmet sağlayıcılardan biridir. GitHub’a alternatif olarak Bitbucket ve GitLab.com da küresel olarak servis sağlamaktadır. Türkiye’de ise benzeri bir git servisi “ETOM Cloud” tarafından sunulmaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment