Connect with us

TEKNOLOJİ

Veri Analitiği ve Bulut Bilişimde Öncü Adım: Microsoft Fabric

Yayınlanma tarihi:

Microsoft Fabric: Veri Analitiği İçin Entegre Bir Çözüm

Microsoft’un yıllık Build geliştirici konferansı, Seattle’da başladı ve Microsoft’un 2023’te beklendiği gibi, odak noktası büyük ölçüde yapay zeka üzerineydi. Ancak, şirketin işletmelere yönelik büyük duyurusu, şirketlerin veri analitiği çalışmalarına daha düzenli bir yaklaşım geliştirmelerine yardımcı olabilir ve bu da yapacakları her şey için önemli bir parça olan yapay zeka konusunda önemli bir rol oynayacaktır.

Microsoft Fabric, Azure Synapse Analytics platformuna yapılan bir dizi güncellemeyi alıyor ve bunları PowerBI ve Azure Data Factory’nin yeni sürümleriyle birleştirerek veri analitiği seçeneklerinin tek bir kontrol paneli oluşturuyor. Fabric’teki tüm araçlar, Microsoft’un veri gölünün Delta Lake uyumlu yeni sürümü olan OneLake’de depolanan verilere erişebilir.

Bulut bilişim etrafında inşa edilen modern veri depoları ve analitik araçlar, işletme veri yönetimi için birçok yeni ve etkileyici seçenek yaratmış olsa da, bazen bir nimet bir lanete dönüşebilir. “Müşterilerle konuştuğumda, sürekli olarak duyduğum mesajlardan biri, bu entegrasyon vergisini ödemekten bıktıklarıdır,” diyor Microsoft’un Azure Data’dan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Arun Ulag.

Fabric’i, Microsoft’un iş üretkenlik yazılımına yaklaşımının veri analitiği versiyonu olarak düşünebilirsiniz; muhtemelen pazarda daha iyi e-posta, takım işbirliği ve kelime işleme araçları bulabilirsiniz, ancak Microsoft Office’in vaadi, bütünün parçalarından daha büyük olmasıdır. “Microsoft’un analitik yığını bile kurumsal yazılım günlerinde bile parçalanmıştı ve bulut çağı bunu daha da kötüleştirdi,” diyor uzun süredir veri analisti olan Andrew Brust The New Stack’te.

Ancak Fabric ve OneLake aynı zamanda farklı bulut depolama ve veri depolama hizmetleriyle de uyumlu olacak şekilde tasarlandı, böylece kullanıcılar Microsoft’un çevresi dışında bulunan verilere erişebilirler. Örneğin, OneLake AWS’nin S3 bulut depolama hizmetine erişebilir ve Microsoft, daha sonra Google Storage’a da destek eklemeyi planlıyor.

Bu özellik özellikle genellikle verileri ortaklar ve müşterilerle paylaşması gereken işletmeler için önemlidir, çünkü bunlar iç ihtiyaçlarına en uygun olan bir dizi farklı depolama formatını kullanabilirler. Fabric, farklı türdeki kullanıcılara aynı ana veri gölüne erişmelerine izin veren bir SaaS uygulaması olarak OneLake verilerini son kullanıcılara sunacak, böylece farklı iş görevleri için ayrı veri örnekleri oluşturmak zorunda kalmazlar.

Ancak şirketler bu örnekleri kendileri yönetmek istiyorlarsa, yine de Azure Synapse Analytics, Azure Data Factory ve Azure Data Explorer gibi platform hizmetlerini kullanabilecekler, diyor Microsoft. Fabric, Microsoft’un yapay zeka odaklı gösterisinde kısa bir ara olsa da, gelecekteki veri stratejisinin temel bir katmanı olabileceği görünüyor.

Hizmet bugünden itibaren genel önizleme olarak kullanılabilir durumda ve mevcut PowerBI müşterileri 1 Temmuz’da varsayılan olarak alacaklar. Fiyatlandırma açıklanmadı ve her zamanki gibi, mevcut yaklaşımlarını terk etme ve tamamen Microsoft Fabric’e geçme konusunda müşterilerin ne kadar istekli olacakları belirleyici bir faktör olacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla