Sosyal medyada bizi takip edin

2000 Sonrası SGK'lılar

Torba Yasa’daki Maddeler Belli Oldu! Taşerona Kadro, Emeklilik, Bağkur affı, Staj ve Çıraklık, 2000 sonrası SGK’lılar…

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Torba Yasa’daki Maddeler Belli Oldu! Taşerona Kadro, Emeklilik, Bağkur affı, Staj ve Çıraklık, 2000 sonrası SGK’lılar...

“Torba yasada yeni umutlar yeşeriyor: Taşeron işçiler, emekliler ve Bağ-Kur affı gündemde”

Torba yasa gündemini meşgul etmeye devam ederken, taşeron işçiler, emekliler ve Bağ-Kur affı konuları da detaylarıyla birlikte mercek altına alınıyor. Meclis tarafından yapılacak açıklama öncesi, vatandaşlar yeni düzenlemeleri yakından takip ediyor. İşte bu büyük reform paketinin detayları:

Yeni Dönemin Başlangıcı: Geniş Kapsamlı Çalışmalar Sürüyor

İlk torba yasa kapsamında memur ve emekli maaşlarına yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilmişti. Şimdiyse, sosyal güvenlik sistemini daha da iyileştirmeye yönelik adımlar atılıyor.

Emeklilik Yaşında Yenilikler

EYT yasası ile birlikte, emeklilik şartlarını yerine getiren bireyler için emeklilik kapıları aralanacak. Bu kapsamda planlanan yenilikler şöyle:

Kadınların emeklilik yaşında çocuk sayısına göre esneklik

3600 ek gösterge hakkının birinci derece kadrolara genişletilmesi

Bağ-Kur Affında Dikkat Çeken Gelişmeler

Bağ-Kur’lu vatandaşlar için prim gün şartlarının 9000’den 7200’e indirilmesi konusu da gündemde. Bu düzenlemeyle birlikte 1 milyon Bağ-Kur’lunun beklentisi artarken, kimlerin bu affından yararlanacağı da merak konusu.

Ev Hanımları İçin Devlet Desteği

Yeni torba yasa kapsamında, ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primlerine devlet tarafından destek verilmesi planlanıyor. Bu düzenleme, ev hanımlarına ayda sadece 2.861 lira 68 kuruş ödeme yapma şartıyla emeklilik hakkı tanıyacak.

Çocuk Sayısına Göre Emeklilik Yaşı Desteği

Emeklilik yaşında kadınlara, çocuk sayılarına göre yaş indirimi getirilmesi de gündemde. Bu düzenleme, annelere daha erken emekli olma fırsatı sunacak.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi

15 Ocak’ta yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi, birinci derece kamu çalışanlarına da uygulanacak. Yeni düzenlemeyle birlikte, birinci dereceye yükselen tüm memurlar 3600 ek gösterge hakkından faydalanabilecek.

Uzman Görüşü

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İkinci paket önemli. Daha geniş ekonominin diğer alanlarıyla ilgili seçim beyannamesinde yer alan müjdelerle ilgili müjdeler olacak. Aile gençlik bankası kurulacak. Ev kadınlarının sosyal güvencesi primlerinin desteklenmesi, annelere yıpranmayla birlikte biraz erken emeklilik kademeli bir yaş düşüşü gelecek. Taşerona kadro var. 3600 ek gösterge meselesi var. Birinci dereceye çıkacak memurların 3600 göstergeye otomatik olarak geçmeleri yer alacak. SSK, BAĞ-KUR prim eşitliği söz konusu. 5 yıllık bir erken emeklilik söz konusu. Evlilik kredisi söz konusu,” dedi.

Torba yasa çalışmaları tüm hızıyla sürerken, vatandaşlar da yeni düzenlemeleri büyük bir merakla bekliyor. Bu yeni adımların, birçok kesimin yüzünü güldüreceği belirtiliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir