Connect with us

OTOMOTİV

Tesla, sattığı binlerce Cybertruck aracını geri çağırdı

Tesla, gaz pedalının sıkışıp sürücüleri kaza riskine maruz bırakması nedeniyle sattığı binlerce cybertruck model aracını geri çağırdı.

Yayınlanma tarihi:

Elon Musk geçtiğimiz yılın sonlarında “Tekne Görevi Görebilecek Dediği Yeni Oyuncağı :  “CYBERTRUCK” Kasımda İlk Teslimatlarını Yapacak. “ isimli haberimizden sonra bu yılın ilk çeyreğinde sattığı binlerce Cybertruck aracını geri çağırmak zorunda kaldı. Amerikan Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre Tesla, gaz pedalının sıkışıp sürücüleri kaza riskine maruz bırakabileceği bir sorun nedeniyle bugüne kadar sevk ettiği 3.878 Cybertruck’ın tamamını geri çağırıyor.

Geri çağırma Tesla için çalkantılı bir haftayı sonlandırıyor. Şirket Pazartesi günü işgücünün %10’undan fazlasını işten çıkardı ve en üst düzey yöneticilerinden ikisini kaybetti. Birkaç gün sonra Tesla, hissedarlardan CEO Elon Musk’un bu yılın başlarında bir hâkim tarafından reddedilen devasa tazminat paketine yeniden oy vermelerini istedi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Cybertruck’ın gaz pedalıyla ilgili sorun raporları ortaya çıkmaya başladı. Tesla’nın sorunu çözerken kamyonun teslimatlarını duraklattığı bile bildirildi. Musk, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda Tesla’nın “çok dikkatli” davrandığını ve şirketin NHTSA’ya sorunla ilgili herhangi bir kaza veya yaralanmadan haberdar olmadığını bildirdiğini söyledi.

Şirket artık NHTSA’ya pedalın yerinden çıkabileceğini, bunun da yukarıya doğru kayarak ayak bölmesi etrafındaki kaplamaya takılabileceğini doğruladı.

Tesla, ilk olarak 31 Mart’ta bir müşteriden bu gaz pedalı olaylarından birine ilişkin bir bildirim aldığını ve ardından 3 Nisan’da ikinci bir bildirim aldığını söyledi. Bir dizi test gerçekleştirdikten sonra, 12 Nisan’da şu tespitin ardından geri çağırma kararı aldı.

Tesla, mevcut tüm Cybertruck’lardaki gaz pedalını değiştireceğini veya yeniden işleyeceğini söylüyor. Ayrıca NHTSA’ya yeni bir gaz pedalına sahip Cybertrucks üretmeye başladığını ve transit halindeki veya teslimat merkezlerinde bekleyen araçları tamir ettiğini söyledi.

Cybertruck ilk kez geçen yılın sonlarında sevkiyata başlamış olsa da bu, aracın ilk geri çağrılması değil. Ancak ilki önemsizdi: Bu yılın başlarında Tesla, uyarı ışıklarının yazı tipi boyutları çok küçük olduğu için tüm araçlarındaki yazılımı geri çağırdı. Şirket, kamyonu 2019 yılında tanıtmıştı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla