Connect with us

TÜRKİYE

SON DAKİKA…. Bakan Tunç Duyurdu: Sokak Hayvanları Düzenlemesi TBMM’de

Yayınlanma tarihi:

SON DAKİKA.... Bakan Tunç Duyurdu: Sokak Hayvanları Düzenlemesi TBMM'de

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanları ile ilgili önemli bir taslak çalışmanın Meclis’e ulaştığını duyurdu. Bakan Tunç, “Hayvan hakları ile ilgili taslak metin Meclis’e ulaştı, tartışılacak. Hayvanları korumadaki hassasiyetimiz devam ediyor” dedi. İşte detaylar ve Bakan Tunç’un açıklamaları…

Sokak Hayvanları İçin Yeni Düzenleme Meclis’te!

Bakan Tunç, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, sahipsiz hayvanlarla ilgili yasal düzenlemeye ilişkin sorulara yanıt verdi. Tarım ve Orman; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği; İçişleri ve Adalet bakanlıklarının ortak çalışmaları sonucunda hazırlanan taslağın Meclis grubuna intikal ettiğini belirtti. Tunç, “Milletvekillerimiz bunu değerlendireceklerdir. Bu, milletvekillerimizin değerlendirmesine mahsus bir durum. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

Hayvanları Koruma Kanunu ve Yeni Düzenlemeler

Hayvanları Koruma Kanunu’nu çıkaran iktidar olduklarını hatırlatan Tunç, bu konudaki kararlılıklarını sürdüreceklerini vurguladı. “Hayvanları korumayla ilgili araştırma komisyonu kurulmuştu, bu komisyonun tavsiye kararları doğrultusunda birtakım düzenlemeler yapmıştık. Hayvanları Koruma Kanunu’nda evcil, sahipsiz hayvan tanımları netleştirilmiştir. Hayvanları eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık” diye ekledi.

İnsan Sağlığı ve Hayvan Hakları Arasında Denge

Sokaklardaki sahipsiz hayvanların insanlara zarar verdiğinin görüldüğünü, ölümlere yol açan olayların yaşandığını aktaran Tunç, çocuklara ve yaşlılara yönelik saldırılar, trafik kazalarına neden olan durumlar gibi sorunların önlenmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda, belediyelere ve ilgili kurumlara düşen görevlerin altını çizdi ve “Dengeyi iyi korumamız lazım. Hem hayvanlarımızı koruyalım ama insan sağlığına zarar verecek, insan sağlığını tehdit edecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik orta yol bulunması gerekecektir” dedi.

Yeni Düzenlemenin Hedefleri

Yeni düzenleme ile hayvan haklarının korunması ve insanların güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor. Yasal düzenlemeler, hayvanlara yönelik eziyetin cezalandırılmasını artırmayı ve sahipsiz hayvanların daha iyi korunmasını hedefliyor. Belediye ve kurumlara verilen görevlerle bu sorunların çözüme kavuşturulması planlanıyor.

Bakan Tunç’un Açıklamaları ve Beklenen Değişiklikler

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un bu açıklamaları, hayvan hakları ve insan sağlığı konusunda dengeyi koruyan bir düzenleme yapılacağını gösteriyor. Taslak metnin Meclis’te tartışılmasıyla birlikte, hayvan hakları konusunda daha sağlam adımlar atılması bekleniyor. Hayvan severler ve vatandaşlar, bu düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle birlikte daha güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşamayı umut ediyor.

Bu önemli gelişmeler hakkında en güncel bilgilere ulaşmak için bizi takip etmeye devam edin!

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement