Connect with us

Emeklilik

SGK’DAN ÇALIŞANLARA UYARI! Bunu Yapmayanlar Ödeme Alamayacak!

SGK’DAN ÇALIŞANLARA UYARI! Bunu Yapmayanlar Ödeme Alamayacak!

Yayınlanma tarihi:

SGK'dan Merakla Beklenen Açıklama! Erken Emeklilik Fırsatı Genişletiliyor

Kıdem tazminatında önemli gelişme. Çalışanlar hangi durumlarda kıdem tazminatı alabilirler? İşte detaylar…

İstifa eden ve kendi isteğiyle işten ayrılan çalışanlar genellikle kıdem tazminatı alamazken bazı istisnalar bulunmakta. Gerekli şartların sağlandığı istifalarda çalışanlar kıdem tazminatı hakkını alabilir. Ancak bu noktada önemli kriter ise çalışanın SKG’dan yazı alması gerekliliği.

Emekliliğe hak kazananların işten ayrılmadan önce SGK’dan durumlarını belgeleyen yazı almak zorundadır. Çalışan emeklilik şartlarını tamamladığını yalnızca yaş şartının eksik olduğunu belgeleyen bir SGK yazısı almakla yükümlüdür. Çalışan yaş şartının eksik olduğunu belgeleyen SGK yazısını aldıktan sonra işverenine istifa dilekçesiyle beraber teslim etmelidir. Söz konusu durumda işveren çalışanına kıdem tazminatını eksiksiz şekilde ödemek zorundadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması oldukça karmaşık bir süreçtir. Çalışanın iş yerinde aldığı son brüt maaş üzerinden yapılan hesaplama ile işverenler kıdem tazminatı ödemesini gerçekleştirirler. Her yıl için 1 aylık brüt maaş tutarında kıdem tazminatı alınır. Kıdem tazminatı, çalışanın yasal bir hakkı olup işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir. Çalışanın kıdem tazminatını hak etmemesi halinde iş veren tazminat ödemekle yükümlü değildir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla