Connect with us

TEKNOLOJİ

Selçuk Bayraktar’dan Bayram Hediyesi SİHA Geliyor

Baykar Savunma ve Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, bu akşam sosyal medya hesaplarında yayınladıkları “teaser” video ile yeni projelerinin duyurusunu yaptı. Açıklamaya göre 20 Temmuz’da Baykar yeni projesini tanıtarak Türkiye’ye bir bayram hediyesi vereceği bildirildi.

https://twitter.com/Baykar_Savunma/status/1416448520295432192

Bayraktar TB2, Bayraktar TB3 ve en son Akıncı SİHA projelerinin başarıları ile gündeme oturan Selçuk Bayraktar ve ekibinin bir süredir insansız savaş uçağı Muharip İnsansız Uçak Sistemi kısaca MİUS üzerine çalıştığı biliniyor.

Videoda kanat ve burun kısımları gösterilen dijital kamuflajlı hava aracının görüntüleri bir araya getirildiğinde MİUS projesi olarak yorumlanabilecek bir görüntü ortaya çıkıyor.

Image

Selçuk Bayraktar, Baykar Savunma’nın resmi hesabında yayınladığı videoyu kendi hesabında paylaşarak aşağıdaki yorumu yaptı:

https://twitter.com/Selcuk/status/1416458560544911361

Muharip İnsansız Uçak Sistemi kısaca MİUS projesi, mevcut Bayraktar SİHA’larından farklı olarak Turboprop yani pervaneli motor yerine Turbojet motor ile sunulacağı açıklanmıştı. Bu sayede hava aracı insanlı savaş uçaklarının ulaştığı ses üstü hızlara ulaşabilecek.

Bu tür savaş araçları 6. nesil savaş uçağı olarak nitelendiriliyor. Türkiye’nin paydaşı olduğu ancak Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri sonrasında dışında çıkarıldığı 5. nesil savaş uçağı F-35’in insanlı son savaş uçağı projelerinden biri olacağı düşünülüyor. Türkiye bir yandan gerek F-35 projesi yerine gerekse de mevcut F-16 filosunun yerine 5. nesil savaş uçağı projesi olan Milli Muharip Savaş Uçağı T-F/X projesini de Tusaş bünyesinde devam ettiriyor.

TB3’ten itibaren Bayraktar yerli üretim Turboprop motor kullanırken, henüz bu seviyede bir araca güç verebilecek bir yerli turbojet motor üretilmiş değil. Ancak Bayraktar’ın yakın zamanda Ukraynalı bir havacılık şirketiyle yaptığı iş birliği ile Ukrayna’nın hali hazırda elinde olan turbojet motor teknolojisinin bu araçta kullanılma olasılığı da mevcut.