Connect with us

Emeklilik

Seçimin en büyük vaadi ERKEN EMEKLİLİK geldi! Başvuranlar 5 yıl erken emekli olacak! 1999-2008 arası SGK’lılara 5 yıl erken emeklilik geldi

Yayınlanma tarihi:

Sigorta girişi 1999-2008 arası olanların dikkatine! Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan bir kararla erken emeklilik yasası hayata geçiriliyor. Bu yeni yasa, SSK ve Bağ-Kur’lu çalışanlar için uzun yıllar çalışma gereksinimi olmadan erken emeklilik imkanı sağlıyor.

Özellikle 1999-2008 arası sigorta girişi olanlar için bu haber sevindirici bir gelişme. Yeni emeklilik reformu ile birlikte 1999 sonrası sigortalı olanlar başta olmak üzere milyonlarca kişi erken emekli olma hakkına sahip olacak. Ayrıca sigorta başlangıç tarihi de öne çekilecek. Bu sayede özellikle 1999 sonrası girişi olanlar EYT (Erken Yaşta Emeklilik) kapsamına girebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla erken emeklilik yasası hayata geçiriliyor ve sigorta girişi 1999-2008 arası olanlar tam 5 yıl erken emekli olabilecekler. İşte erken emeklilikle ilgili detaylar…

Emeklilik sistemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla köklü bir değişiklik yaşıyor. Artık milyonlarca kişi için erken emeklilik kapısı açılıyor. Üstelik yeni emeklilik reformu, sigorta başlangıç tarihini öne çekmeyi de mümkün kılıyor. Bu düzenleme sayesinde 1999-2008 arası sigorta girişi olanlar da EYT kapsamına girebilecekler. Yani 1999 sonrası sigorta girişi olanlar erken emeklilik imkanına sahip olacaklar. Yeni emeklilik sisteminde emeklilik yaşının düşürülmesi ve prim gün sayısının azaltılması da söz konusu. Artık 41, 42, 43 ve 44 yaşlarındayken emekli olmak mümkün hale geliyor. Ayrıca EPT’liler, staj ve çıraklık mağdurları ve ev hanımları da bu yasa kapsamında yer alacaklar. Erken emeklilik yasasının detayları, seçimlerden hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son zamanlarda Ak Parti’nin seçim beyannamesini açıklarken erken emeklilik müjdesi vermişti. Yeni bir emeklilik reformunun seçimlerden hemen sonra TBMM gündemine geleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle ev hanımları olmak üzere yeni düzenlemenin milyonlarca kişiyi etkileyeceğini duyurdu.

Özellikle sigorta girişi 1999 sonrası olanlar, bu yasa ile birlikte sevindirici bir gelişme yaşayacaklar. Çünkü sigorta girişi 1999-2008 arası olanların işe giriş tarihleri 5 yıl öne çekilecek. Bu sayede 1999 sonrası sigorta girişi olanlar da EYT kapsamına alınmış olacaklar.

Staj ve çıraklık mağdurları için de sevindirici bir haber var. Yeni emeklilik düzenlemesi ile birlikte EYT’de staj ve çıraklık mağduru olanların hizmet tespiti konusunda yeni adımlar atılacak.

EPT’liler için de olumlu bir madde bulunacak. Yani EYT’de kademeli prime tabi olanlar da bu yasa kapsamına girecekler. Özellikle Bağ-Kur’lu çalışanlar için büyük bir prim indirimi bekleniyor. Hatta Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlenecek. Bu sayede Bağ-Kur’lular için erken emeklilik imkanı, bu reform ile birlikte kolaylaşacak.

Ev hanımları için de bir emeklilik müjdesi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli olmak isteyen ve isteğe bağlı sigorta primi ödeyen ev hanımlarına devlet tarafından prim desteği sağlanacağını açıkladı. Bunun yanı sıra ev hanımlarının evlilik süresi ve çocuk sayısına göre erken emeklilik hakkı tanınacak.

Sonuç olarak, emeklilik sisteminde yapılan bu reformlar ile birlikte birçok kişi için erken emeklilik imkanı doğacak. Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlar, staj ve çıraklık mağdurları, EPT’liler ve ev hanımları bu düzenlemelerden faydalanabilecekler. Bu konudaki detaylar ise seçimlerden sonra TBMM gündemine gelecek ve yasanın ayrıntıları netleşecektir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla